Exploration of effective professional development characteristics from the perspective of Integrated Teaching Project's coordinator, facilitator, and participants
Bütünleşik Öğretmenlik Projesi'nin koordinatörü, eğitimcisi, ve katılımcılarının bakış açısından etkin mesleki gelişim özelliklerinin keşfedilmesi
- Tez No: 653131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASLAN TUTAK, DOÇ. DR. SERKAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Politika yapıcılar ve uygulayıcıların, öğretmenlerin öğrenmesi ve bunun sonucu olarak öğrenci başarısı elde edebilmek adına verimli öğrenme ortamlarına yatırım yapmaları oldukça önemlidir. Akademisyenlerin mesleki gelişimin öneminin farkında olmasına rağmen, inceleme çalışmaları mesleki gelişim programlarının etkilerinin beklenenden çok uzak olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, bu fenomenolojik çalışma, mesleki gelişim programında yer alan farklı rollere sahip her bir kişiden veri toplayarak etkin mesleki gelişim programı özelliklerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma kapsamında, mesleki gelişim koordinatörü, eğitimcisi ve beş katılımcısı ile görüşmeler yapılmıştır. Sonuçlar, etkin mesleki gelişim programı hakkında fikir birliğine ulaşılan her bir özelliği desteklemektedir. Bununla birlikte, literatürde bahsedilen fakat üzerinde çok durulmamış değerlendirme sürecinin dahil edilmesi, yinelemeli ve sürdürülebilir süreç, öğretimsel modellemeler kullanma, bilişsel yük ve mesleki gelişim mekânı gibi özellikleri de bulmuştur. Ayrıca, bu çalışma mesleki gelişim programı kapsamı ve nasıl öğrenileceğini öğrenmek gibi özelliklerle de literatüre yeni bakış açıları önermiştir.
Özet (Çeviri)
It is quite important for policy makers and practitioners to invest in the most efficient learning environment for teachers to reinforce their learning and ultimately student achievement. Even though scholars are aware of Professional Development's (PD) importance, review studies showed that effects of PDs are far from what is expected. Therefore, this phenomenological study aimed to discover effective PD characteristics by collecting data from each person with different roles involved in a PD. In this way, it was expected to discover remaining unknown aspects of maintaining effective PDs. Under the scope of this study, interviews were conducted with one PD coordinator, one facilitator, and five participants. Results supported each element of the effective PD consensus view. However, it was also discovered that even though some PD characteristics such as inclusion of assessment process, iterative and sustainable process, using instructional modellings, considering cognitive load, and PD venue were discussed in the literature, they were still overlooked. Additionally, new insights to the literature such as scope of the PD and learning how to learn were proposed and implications for future studies are offered.