Pulmoner embolide erken mortaliteyi öngörmede modifiye Qanadli indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of modified Qanadli index in predicting early mortality in pulmonary embolism
  1. Tez No: 951936
  2. Yazar: UĞUR BASRİ ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAKDIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Pulmoner emboli, venöz sistemde oluşan trombüsün pulmoner arteryel sisteme embolize olmasıdır. Akut başlangıçlı bir durum olup şiddetli kalp yetmezliği ve ölüme neden olabilir. Hastane içi mortalite oranı %4, 30 günlük mortalite de %13'tür. Hastalığın ciddiyeti ve erken mortlite riskini öngörmek oldukça önemlidir. Qanadli indeksi, akut pulmoner emboli hastalarında pulmoner arter tutulumu şiddetini değerlendirmek için kullanılabilir. Ancak, pulmoner infarktüs ve sağ ventrikül/sol ventrikül oranının bu indeksle birlikte değerlendirilmesinin, bu hastalardaki mortaliteyi daha iyi bir şekilde tahmin etmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, PE hastalarının pulmoner BT anjiyografisinde Qanadli indeksine“pulmoner infarkt ve artmış RV/LV oranı”nı ekleyerek yeni bir indeks tasarlamayı ve kısa vadeli mortaliteyi öngörmedeki rolünü değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya 327 akut pulmoner emboli hastası dahil edildi. Hastalar, 30 gün içinde ölenler ve hayatta kalanlar olarak iki gruba ayrıldı. Ardından, hastaların bilgisayarlı tomografi anjiyografileri değerlendirildi. Hastaların RV/LV çap oranı ve pulmoner arter tıkanıklık indeksi (PAOI) hesaplandı. Hastaların bilgisayarlı tomografi taramaları pulmoner infarktüs açısından incelendi. RV/LV oranı ve pulmoner infarktüs PAOI'ye eklenerek, yeni bir indeks olan modifiye Qanadli skoru oluşturuldu. Mortalitenin prediktörlerini bulmak için lojistik regresyon analizleri yapıldı. Bulgular: Pulmoner infarktüs skoru ve PAOI skorunu RV/LV oranı skoruna ekleyerek, mortaliteyi tahmin etmek için odds oranı (OR) 1,31'e yükseldi. Bu fark istatiksel olarak anlamlıydı. Bulgularımıza dayanarak, kısa vadeli mortaliteyi tahmin etmek için en yüksek OR, pulmoner infarktüs skoru ile elde edildi ve regresyon analizinde 3,1 olarak bulundu. Sonuç: Yeni modifiye Qanadli indeksi, pulmoner emboli hastalarında kardiyovasküler parametrelerdeki değişiklikleri ve kısa vadeli mortaliteyi tahmin etme konusunda Qanadli indeksine ve RV/LV oranına göre daha fazla yeteneğe sahiptir. Ancak Neda Akhoundi ve arkadaşlarının çalışmasında olduğu kadar yüksek öngördürücü çıkmadı. Bizim çalışmamızda en yüksek skorun enfarkt skoru olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Pulmonary embolism is the embolization of a thrombus formed in the venous system into the pulmonary arterial system. It is an acute condition that can lead to severe heart failure and death. The in-hospital mortality rate is 4%, and the 30-day mortality is 13%. It is crucial to assess the severity of the disease and predict the early mortality risk. The Qanadli index can be used to assess the severity of pulmonary artery involvement in patients with acute pulmonary embolism. However, it is thought that evaluating pulmonary infarction and the right ventricle/left ventricle ratio alongside this index may help better predict mortality in these patients. In this study, we aimed to design a new index by adding“pulmonary infarction and increased RV/LV ratio”to the Qanadli index in pulmonary CT angiography of PE patients and evaluate its role in predicting short-term mortality. Materials and Methods: A total of 327 patients with acute pulmonary embolism were included in this retrospective study. The patients were divided into two groups: those who died within 30 days and those who survived. Then, the patients' computed tomography angiographies were evaluated. The RV/LV diameter ratio and pulmonary artery obstruction index (PAOI) were calculated. The patients' CT scans were examined for pulmonary infarction. By adding the RV/LV ratio and pulmonary infarction to the PAOI, a new index called the modified Qanadli score was created. Logistic regression analyses were performed to identify predictors of mortality. Results: By adding the pulmonary infarction score and PAOI score to the RV/LV ratio score, the odds ratio (OR) for predicting mortality increased to 1.31. This difference was statistically significant. Based on our findings, the highest OR for predicting short-term mortality was obtained through the pulmonary infarction score, which was found to be 3.1 in the regression analysis. Conclusion: The new modified Qanadli index has greater ability to predict changes in cardiovascular parameters and short-term mortality in pulmonary embolism patients compared to the Qanadli index and RV/LV ratio. However, it did not show as high predictive capability as in the study by Neda Akhoundi and colleagues. In our study, it was determined that the highest score was the infarction score.