Takım sporu ve bireysel spor yapan sporcularda görülen sakatlık tipleri ve sakatlanma bölgelerinin incelenmesi
Exami̇nati̇on of injury TYPES and injury areas i̇n TEAM sports and indi̇vi̇dual sports athletes
- Tez No: 715722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ KOLUKISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; basketbol, futbol, voleybol, hentbol, vücut geliştirme ve boks branşındaki sporcuların karşılaştığı sakatlık tipleri ve sakatlanma bölgelerinin ''cinsiyet, yaş, spor branşı, sporla uğraşma yılı, sağlık kontrolü, haftalık antrenman süresi, antrenman süresi, ısınma süresi, soğuma egzersizi, iyileşme süresi, sağlık personeli, yeterli bilgi, bilgi kaynağı, spora devamı engelleyen sakatlık, yardımcı materyal kullanımı'' değişkenleri açısından farklılıklarını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evreni 2020-2021 yılı içinde Türkiye liglerinde profesyonel takım sporu yapan 180 ve amatör bireysel spor yapan 32 sporcu olmak üzere toplam 212 sporcu olarak belirlenmiştir. Bu sporcuların 116'sı kadın sporcu ve 96'sı erkek sporcudan oluşmaktadır. Çalışmada, nicel araştırma desenlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında, bundan önce yapılan buna benzer çalışmalardan alıntı yapılarak tarafımızca oluşturulmuş olan anket kullanılmıştır. Ölçek, 2020 Mart ayı itibariyle tüm ülkeleri etkisi altına alan COVİD-19 Pandemisi sebebi ile Google Formlar üzerinden düzenlenerek mail, whatsapp gibi uygulamalar aracılığıyla sporculara ulaştırılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 17.0 (Statistical Packet for Social Sciences) programı kullanılmıştır. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikten yüzde, frekans, ortalama, one way anova testi, tukey testi ve t testinden yararlanılmıştır. Bulgular: Araştırmada ulaşılan verilere göre sporcuların karşılaştığı sakatlık tipleri ve sakatlanma bölgeleri ''yaş, cinsiyet, sporla uğraşma yılı, sakatlanmayı önleyici veya tedavi amacıyla yardımcı materyal kullanımı, haftalık antrenman süresi, ısınma süresi, soğuma egzersizi, yeterli bilgi, bilgi kaynağı, tam iyileşme süresi'' değişkenlerine göre alt gruplar arasında anlamlı farklılık göstermektedir. Sonuç: Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, yaş faktörünün spor sakatlanmalarını olumsuz etkilediği ve sporla uğraşma süresi arttıkça sporcuların daha fazla sakatlık tipi ve sakatlanma bölgesiyle karşılaştığı görülmüştür. Antrenmanlarda veya maçta yardımcı materyal kullanan sporcular kullanmayan sporculara göre daha az sakatlık tipi ve sakatlanma bölgesiyle karşılaşmışlardır. Yeterli ısınma ve soğuma yapılmamasının sakatlanma risk seviyesini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Sakatlıklar hakkında yeterli bilgiye sahip olan sporcuların kısmen bilgisi olan sporculara göre daha az sakatlık tipi ve sakatlanma bölgesiyle karşılaştığı görülmüştür. Sporcuların branşları, sağlık kontrolünden geçip geçmemesi, antrenmana veya müsabakaya devam edemeyecek şekilde engelleyen sakatlık yaşaması, sakatlığın yaşandığı yerde sağlık personeli bulunması ve antrenman süresi değişkenlerinin sakatlanma durumunu etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to discover the differences in injury types and injured body parts experienced by basketball, football, volleyball, and handball players, bodybuilders, and boxers based on variables such as“gender, age, sports branch, years engaged in sports, health check, weekly workout time, workout time, warm-up time, cool-down time, recovery time, medical personnel, adequate information, source of information, career-ending injuries, use of assistive devices.'' Material and Method: The universe of the research is detremined as 212 athletes in total, 180 of them playing professional team sports and 32 of amateur individual sports in Turkish leagues in 2020-2021. 116 of these athletes are female athletes and 96 of them are male athletes. In this study, the scanning method, one of the quantitative research designs, is used. In the collection of data, questionnaire created by us quoting from previous similar studies was used. Due to the COVID-19 pandemic, which has affected all countries as of March 2020, the scale was edited in Google Forms and delivered to athletes via applications such as mail and WhatsApp. SPSS 17.0 (Statistical Packet for Social Sciences) software is used in the analysis of research data. Percentage, frequency, average, one way anova test, tukey test and t-test are used for descriptive statistics in data analysis. Results: According to the data obtained in the research, injury types and injured body parts show significant differences between subgroups based on variables such as ”age, gender, years engaged in sports, use of assistive devices preventing injury or for treatment, weekly workout time, warm-up time, cool-down, adequate information, source of information and exact recovery time.'' Conclusion: According to the results of the study, it has been found that the age factor affects injuries in a negative way. In addition, the more years spent engaging in sports, the more injury types and injured body parts an athlete experience. Athletes who use assistive materials during workouts or matches experience fewer types of injuries and injured body parts than athletes who do not use any assistive materials. In conclusion, insufficient warm-up and cool-down increases the risk level of injury. It has been revealed that athletes who have adequate information about injuries face fewer injury types and injured body parts than athletes who lack information about injuries. It is concluded that the branches of athletes, whether they had a check-up, got injured in a way that forces them to abandon the workout or match, the presence of medical personnel where the injury occurred and workout time have no effect on the injury.