İstanbul'da beş yıldızlı otellerde yeşil pazarlama uygulamasının oda doluluk oranına etkileri
The effects of green marketing practice on room occupancy in five star hotels in Istanbul
- Tez No: 653144
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada İstanbul'daki beş yıldızlı otellerin yeşil pazarlama uygulamasının konaklamaya gelen misafirler üzerindeki stratejik başarısı araştırılmıştır. İşletmelerin amacı küresel ısınma ve iklim değişikliklerine karşı gelecek nesilleri düşünerek sosyal sorumlulukta farkındalığı yaratmak hedefleridir. Doğal kaynakların korunması, hayatımızın her aşamasında bir bilinç oluşturulmasının gerekliliğini ve sürdürülebilir çevresel ekonominin ekolojik dengesini korumayı ilke edinmiştir. Bu çalışmada ayrıca beş yıldızlı konaklama işletmelerinin yeşil pazarlama uygulamasının oda doluluklarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın başrolünde işletmelerin çevre dostu imajı oluşturması mevcut pazarda tüketicilerin dikkatini çekmek yeniden müşteri talebini oluşturmaktır. İşletmelerin yeşil pazarlamada en önemli diğer bir etken atıkların çevreye olumsuz etkisini azaltmaya katkı sağlamaktır. Konaklama işletmeleri pazar imajını korumak ve çevreyle ilgili yeni yaklaşımlar içerisinde yenilenmek ve farkındalığı artırmak konusuna odaklanmaktadır. Yeşil pazarlama, işletmelerin yeşil yıldız belgesi alması ile birlikte dünya üzerindeki nüfusun çevre üzerindeki zararlı etkilerini azaltmayı hedeflemektedir. Yeşil pazarlama uygulaması sonucu yeşil yıldız belgesi sahibi olan İstanbul'da beş yıldızlı otellerin Genel müdürlerin, ön büro müdürlerin, resepsiyon şefleri ile yüz yüze görüşme sağlayarak, mülakat tekniği uygulaması ile araştırmaya katkı sağlamaya çalışılmıştır. Bu çalışma sonucunda yeşil pazarlama uygulaması ile İstanbul'daki beş yıldızlı otellerin işletmeye maliyet tasarrufu sağlayıp sağlamadığı ve oda doluluk oranlarına etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the strategic success of the five star hotels in the green marketing practice of the guests coming to the accomodation was investigated. The purpose of the enterprises is to raise awareness in social Responsibility by considering the future generations against global flood warming and climate changes. The principle of protecting natural resources, the necessity of raising awareness at every stage of our lives, and maintaining the ecological balance of the sustainable Environmental economy has been adopted. In this study, the effect of green marketing application of five star accommodation companies on room fullness was investigated. To attract the attention of consumers inthe current market is to recreate customer demond. Another important factor in the green marketing of businesses is to ensure that the negative impact of their waste on the environment causes a decrease. Hospitality businesses focus on preserving the image of the market and renewing and raising awareness within new environmental approaches. Green marketing aims to reduce the harmful effects of the global population on the environment bu getting the green star certificate. As a result of the green marketing practice, it has been tried to contribute to the research with the application of the interview technique by providing face to face interviews with the General managers, front desk managers, reseption chefs of five star Hotels in İstan-bul, has a green star certificate. As a result of this sudy, it was investigated whether the five star Hotels in İstanbul provide cost and the room fullness rates with the green marketing practice.