Kramers-kronig bağıntılarının dielektrik verilerine uygulanması
Application on kramers-kronig relations to the dielectric data
  1. Tez No: 65316
  2. Yazar: SITKI EKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kompleks dielektrik sabitinin reel ve sanal kısımlarını bir birine bağlayan Kramers- Kronig dönüşümleri kompleks dielektrik sabitinin hem empirik fonksiyonlarında hem de deneysel verilerin analizinde kullanılmaktadır. Kramers-Kronig dönüşümleri için nümerik integrasyon metodlanndan biri üzerinde çalışılmış ve Kramers-Kronig dönüşümlerini analitik olarak sağlayan bir fonksiyon referans olarak seçilerek Maclaurin's formülü için Fortran dilinde bir bilgisayar programı yazılmıştır. Elde edilen sonuçlardan, nümerik Kramers-Kronik dönüşümü ile analitik yoldan elde edilen verilerin birbiriyle çok iyi uyum içinde olduğu bulunmuştur. Ayrıca bu dönüşümün geçerli olduğu frekans aralıkları da ilk defa tarafımızdan belirlenmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Kramers-Kronig transformation relating the real and imaginary components of the complex dielectric constant have been used both on empirical functions of dielectric permittivity and on experimental data. One of the numerical integration methods for the Kramers-Kronig transformation is studied and a computer program is written in the Fortran language for the numerical integration method which is called Maclaurin's formula, using the analytical integration of the Lorentzian function as a reference. The results show that there is a good agrement between the numerical Kramers-Kronig transformation and the analytical result.