Evli bireylerin evlilik doyumlarının yordayıcısı olarak problem çözme becerileri ve iletişim becerilerinin incelenmesi
Research the married individuals problem solving and communication skills as the prediction of marriage saturation
- Tez No: 653171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ITIR KAŞIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, evli bireylerin problem çözme becerileri ve iletişim becerilerinin evlilikten aldıkları doyumu yordayıp yordamadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, Evlilik Yaşamı Ölçeği, Problem Çözme Ölçeği, İletişim Becerileri Ölçeği ve araştırmaya katılan bireylerin bazı demografik bilgilerini edinmek amacıyla Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 18 yaş ve üzerinde evli olan 375'i kadın, 76'sı erkek olmak üzere toplamda 451 kişiden oluşmaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde nicel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Veriler, SPSS 24.0 ile çözümlenmiştir. Basit doğrusal korelasyon testi değerleri incelendiğinde, evlilik doyumu ile problem çözme becerileri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmektedir (r=0,79; p0.05).
Özet (Çeviri)
This research's aim is to analyze the married individual's problem solving and communication skills can be predict the saturation of marriage or not. In this research, in order to get the information it was used 'Married Life Scale', 'Problem Solving Scale in Marriage', ' Communication Skills Scale'. Moreover, for getting information about the individual's demographic information who participate the study it was used ' Personal Information Form'. The sample of this research consist of 375 married women and 76 married men who are aged 18 and older. This research desing as a quantitative study in the correlational survey model. Datas are analyzed with SPSS 24.0.