Gebelerde prenatal bağlanma ile prenatal distres arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between prenatal attachment and prenatal distress in pregnants
  1. Tez No: 660844
  2. Yazar: DUYGU KURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ER GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, gebelerde prenatal bağlanma ile prenatal distres arasındaki ilişki ve prenatal bağlanmayı etkileyen faktörleri belirlemektir. Gereç-Yöntem: Araştırma, Ekim-Aralık 2019 tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebe Polikliniği'nde yürütülmüştür. Örneklem büyüklüğü, polikliniğe Ekim-Aralık 2019 tarihleri arasında başvuran kadınlar (N=1279) temel alınarak, evreni bilinen örneklem yöntemi ile %95 güven aralığında, 0,05 hata payı ile hesaplanmış ve çalışmaya 295 gebenin alınması gerektiği belirlenmiştir. Çalışma, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmak isteyen 315 gebe ile tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, araştırmacı tarafından hazırlanan Birey Tanıtım Formu, Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) ve Prenatal Distres Ölçeği (PDÖ) kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uymadığı belirlenmiş ve verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelik, dağılımlar, Spearman's rho korelasyon analizi, Mann Whitney U testi ve Kruskall Wallis varyans analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda, çalışmaya katılan gebelerin büyük çoğunluğunun 18-27 yaş grubunda (%60) olduğu, çoğunun lise mezunu (%47,3) olduğu, gebelerin yarısından fazlasının ilde yaşadığı (%50,2), çoğunlukla çekirdek aile yapısına sahip (%87,9), ev hanımı (%62,5) olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin büyük çoğunluğu (%80,6) doğumla ilgili endişeleri olduğunu ifade etmiştir. Gebelerin yarısından fazlası (%73) eşi ile ilişkisinin çok iyi olduğunu, eşinin sosyal desteğinin çok fazla (%61) ve duygusal desteğinin çok fazla (%63,8), ailesinin sosyal desteğinin çok fazla olduğunu (%54) ve duygusal desteğinin çok fazla olduğunu (%57,1) ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relationship between prenatal attachment and prenatal distress in pregnant women and the influencing factors of prenatal attachment. Material and Method: The research was conducted in Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital Pregnancy Polyclinic between October and December 2019. The sample size was calculated on the basis of women (N=1279) who applied to the outpatient clinic between October and December 2019, using the sampling method with a known population at 95% confidence interval, 0,05 tolerance and it was determined that 295 pregnant women should be included in the study. The study was completed with 315 pregnant women who met the research criteria and agreed to participate. In the study, the Individual Identification Form prepared by the researcher, the Prenatal Attachment Inventory (PAI) and the Prenatal Distress Scale (PDS) were used to collect the data. It was determined that the data did not conform to the normal distribution, and in the data analyses, number and percentage, distributions, Spearman's rho correlation analysis, Mann Whitney U test and Kruskall Wallis variance analysis were used. Results: As a result of the research, the majority of the pregnant women participating in the study were in the 18-27 age group (60%), most of them were high school graduates (47.3%), more than half of the pregnant women (50.2%) lived in the province, had nuclear family structure (%87,9) and a housewife (62.5%). The majority of the pregnant women participating in the study (80.6%) stated that they have concerns about delivery. More than half of the pregnant women (73%) stated that the relationship with the spouse was very good, the social support of the spouse (61%) and the emotional support of the spouse (63.8%) were too much, and the social support of the family (54%) and the emotional support of family (57,1%) were too much.