Gebelikteki stresin prenatal bağlanmaya etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of stress during pregnancy on prenatal attachment
  1. Tez No: 750793
  2. Yazar: AYŞEGÜL DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, gebelikteki stresin prenatal bağlanmadaki etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak tasarlanan bu çalışma Eylül-Kasım 2021 tarihlerinde Gaziantep Abdülkadir Yüksel Devlet Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 12 hafta ve üzeri gebeliği olan 260 kadın ile yapılmıştır. Bu çalışmada kadınların sosyo-demografik ve obstetrik özelliklerini belirlemeye yönelik 'Tanıtıcı Bilgi Formu', Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği (TGDÖ) ve Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ortalama ± standart sapma ve yüzde olarak ifade edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerle gerekli analizler yapılmıştır. Araştırmaya dâhil edilen gebelerin %40.4'ü 19-24 yaş aralığında olup, Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği'nden almış oldukları toplam puan ortalaması 19.67 ± 7.65 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of stress during pregnancy on prenatal attachment. This descriptive and cross-sectional study was conducted with 260 women with a pregnancy of 12 weeks or more, who applied to Gaziantep Abdulkadir Yuksel State Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic between September-November 2021 and met the inclusion criteria. In this study, 'Descriptive Information Form', Tilburg Pregnancy Distress Scale (TGSS) and Prenatal Attachment Inventory (PSI) were used to determine the socio-demographic characteristics and obstetrics of women. Descriptive statistics are expressed as mean ± standard deviation and percentage. Necessary analyzes were made with the data which is obtained from the research. 40.4% of the pregnant women included in the study were between the ages of 19-24, and the total mean score from the Tilburg Distress in Pregnancy Scale was 19.67 ± 7.65 and the mean score from the PSI was 62.22 ± 11.74.