Spontan veya yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalan kadınların spiritüel iyilik halinin prenatal stres ve bağlanma düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the spiritual well-being of women who get pregnant with spontaneous or assisted reproductive techniques, and the level of prenatal stress and attachment
  1. Tez No: 782657
  2. Yazar: BÜŞRA ÇAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, spontan veya yardımcı üreme teknikleri (YÜT) ile gebe kalan kadınların spiritüel iyilik halinin, prenatal stres ve bağlanma düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Karşılaştırmalı tanımlayıcı tipte yapılan araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Kasım 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında başvuran, araştırmaya katılmaya gönüllü 87 YÜT ile gebe kalan kadın ve 115 spontan gebe kalan kadın olmak üzere 202 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Spiritüel İyi Oluş Ölçeği (SİOÖ)”,“Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği (TGDÖ)”ve“Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE)”ile toplanmıştır. Araştırma verileri yüzdelik hesaplamalar, ortalamalar, Ki kare analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Bonferroni testi ile değerlendirilmiştir. YÜT ile gebe kalan kadınların yaş ortalaması 28.91±6.06, spontan gebe kalan kadınların yaş ortalaması 28.08±5.75 'dir. SİOÖ toplam puan ortalaması; YÜT grubu için 124.52±12.00, spontan grup için 123.92±9.02 olarak saptanmış olup gruplar arasında spiritüel iyi hali açısından istatistiksel anlamlılık saptanmamıştır (p>0.05). Çalışmamızda TGDÖ kesme puanına göre YÜT grubundaki gebelerin %12.6'sında (28 puan üstü), spontan gebelerin %9.6'sında (28 puan üstü) prenatal distres belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the relationship between the spiritual well-being with the level of prenatal stress and attachment level of women who became pregnant with spontaneous or assisted reproductive techniques (ART). A comparative descriptive research conducted at Izmir Tepecik Training and Research Hospital of the University of Health Sciences between November 2021 and June 2022 was conducted with the participation of 202 women voluntarily. 87 of the participants were women who became pregnant with spontaneously, 115 women with assisted reproductive techniques (ART). The data of the research were collected with the“Personal Information Form”,“Spiritual Well-being Scale (SWBS)”,“Tilburg Pregnancy Distress Scale (TPDS) and ”Prenatal Attachment Inventory (PAI)". The research data were evaluated by percentile calculations, averages, Chi square analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Bonferroni test. The average age of women who become pregnant with ART is 28.91±6.06, and the average age of women who conceived spontaneously is 28.08±5.75. Spiritual Well-being Scale (SWBS) of the pregnant groups was determined as 124.52±12.00 for the ART group and 123.92±9.02 for the spontaneous group, and there was no statistical significance in terms of spiritual well-being between the groups (p>0.05). In our study, no significant differences were found in terms of Tilburg Pregnancy Distress Scale (TPDS) score averages of pregnant women. However, prenatal distress was detected in 12.6% of pregnant women in the assisted reproductive techniques (ART) group (above 28 points) and in 9.6% of spontaneous pregnant women (above 28 points) according to the Tilburg Pregnancy Tightness Scale cut-off score.