Minivida destekli en masse retraksiyon uygulamalarında farklı kuvvet doğrultularının diş hareketi üzerine etkilerinin fem analizi ile incelenmesi
Finite element analysis of different force directions in miniscrew assisted en masse retraction cases
  1. Tez No: 653193
  2. Yazar: İPEK ŞAVKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ MARŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamızın amacı, üst 1. premolar çekimli olgularda mini vidalardan destek alınarak yapılan en masse retraksiyon uygulamalarında farklı kuvvet doğrultularının diş hareketi üzerindeki etkilerinin FEM analizi ile incelenmesidir. Çalışmamızda anterior bölgenin kütlesel retraksiyonunun sağlanması amacıyla, ark teli üzerinde lateral ve kanin dişler arasına yerleştirilmiş retraksiyon çengelleri ile, 2. küçük azı ve 1. büyü kazı dişlerin kökleri arasına yerleştirilmiş mini vidalar arasında kapatıcı yaylar vasıtasıyla 200 gr şiddetinde kuvvet uygulanması simüle edilmiştir. Farklı kuvvet vektörlerinin simüle edilmesi amacıyla, ark telinden itibaren 5 mm ve 8 mm olmak üzere iki farklı yükseklikte retraksiyon çengeli ile; 6, 8 ve 12 mm olmak üzere üç farklı yükseklikte mini vidanın yerleştirildiği altı analiz modeli oluşturulmuştur. Ön ve arka dişlerde meydana gelen yer değiştirmeler FEM analiziyle uzayın üç yönünde incelenmiştir. Analiz sonucunda, retraksiyon çengeli yüksekliğinin artması ile birlikte kesiciler bölgesinde meziodistal yönde meydana gelen devrilme miktarında artış gözlenmiştir, posterior bölgede ise vida yüksekliğinin artması ile birlikte meziodistal yönlü devrilme miktarında azalma gözlenmiştir. Bukkopalatinal yönde alçak retraksiyon çengeli kullanıldığında, vida yüksekliğinin artması ile birlikte palatinal yönlü devrilme hareketi azalırken, yüksek retraksiyon çengeli kullanıldığında, vida yüksekliği arttıkça palatinal yönlü devrilme miktarının da arttığı görülmüştür. Posterior bölgede ise, vida yüksekliğinden bağımsız olarak alçak retraksiyon çengeli bukkal yönde daha fazla devrilmeye yol açmıştır. Vida yüksekliğinin artması ile birlikte ise bukkal yöndeki devrilme miktarı artmıştır. Vertikal yönde anterior bölgede, retraksiyon çengeli yüksekliği arttıkça, meydana gelen intrüzyon miktarı artmıştır, posterior bölgede ise ekstrüzyon meydana gelmiş olup, hareket miktarı hook yüksekliğinin artması ile birlikte artmıştır. Alçak retraksiyon çengelinin kullanıldığı durumda, anterior bölgede vida yüksekliğindeki artış süperior yönlü hareket miktarını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of different force directions on tooth movement in miniscrew assisted en masse retraction. En masse retraction of anterior teeth is simulated by applying 200g of force via a closing coil between a power arm located on the main archwire between lateral and canine, and a miniscrew between the roots of 2nd premolar and 1st molar. To simulate different force vectors,6 analysis models are created by applying force from two different levels of power arm (5mm,8 mm) to three different levels of miniscrew (6 ,8,,12 mm). FEM Analysis is used to evaluate displacements in three planes. Analysis results reveal that,an increase in the length of retraction hook, increases the amount of mesiodistal tipping of anterior teeth .Mesiodistal tipping of posterior teeth tends to decrease as the height of miniscrew increases. On buccapalatinal plane, when low retraction hook is used, palatinal movement of anterior teeth increases when the miniscrew height is decreased, however when high retraction hook is used palatinal tipping of anterior teeth increases. More buccal tipping of posterior teeth is examined when low retraction hook is used. As the miniscrew height increases buccal tipping of posterior teeth tends to increase. On vertical plane, as the length of the retraction hook increases, more intrusion is detected on anterior teeth, extrusion is seen in posterior area and the amount of movement increases when the retraction hook length is increased. When low retraction hook is used, an increase in miniscrew height increases the amount of superior movement.