Hastanemiz çocuk nefroloji kliniğinde izlenen kronik böbrek hastalıklı çocuklarda etiyolojinin değerlendirilmesi
Evaluation of aetiologies of chronic kidney disease in children followed-up in our pediatric nephrology department
  1. Tez No: 653220
  2. Yazar: CANER ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER YAVAŞCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Çocuklarda kronik böbrek hastalığı (KBH) çocuklarda dünya genelinde önemli bir sorundur. Özellikle hastalığın epidemiyolojik özellikleri hakkında veriler yetersizdir. Biz bu çalışmada, kliniğimizde izlediğimiz KBH tanılı çocuk hastaların farklı zaman periyotlarında etiyoloji, klinik ve laboratuvar sonuçlarını saptamayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışma geriye dönük olarak Ocak 1995' ten Aralık 2011 tarihleri arasında kliniğimize başvuru anında glomerüler filtrasyon hızı (GFH) ≤ 60 ml/dk/1.73 m2 olan hastaların tıbbi kayıtları taranarak gerçekleştirildi. Hastalar ve hastaların tıbbi özellikleri 3 gözlem periyoduna bölünerek incelendi. Bu zaman dilimleri: 1. periyot Ocak 1995 – Aralık 2000; 2. periyot Ocak 2001 – Aralık 2005; 3. periyot Ocak 2006 – Aralık 2011 olarak belirlendi. Çalışma için hastanemiz etik kurulundan onam alındı. İstatistiksel analizler SPSS 20.0 programı aracılığı ile yapılarak ki-kare ve t-test ile istatistiksel anlamlılık değerlendirilirdi. Periyotlar arasında ki anlamlılık değerlendirmeleri için Wilcoxon-Mann-Whitney testi, Kruskal- Wallis testi kullanıldı. Sağ kalım için Kaplan-Meir grafikleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Chronic kidney disease (CKD) is an important problem in children worldwide, especially in terms of lack of information about its epidemiological data. In this study, we wanted to determine the etiology, clinical and laboratory patterns of pediatric CKD in different periods in our center. Methods: The medical data of pediatric patients who had estimated glomerular filtration rates (GFRs) of ≤60 ml/min/1.73 m2 treated in our hospital from January 1995 to December 2011 were retrospectively collected. Patients and their medical records were evaluated in three separate observational periods; period 1: January 1995 to November 2000, period 2: January 2001 to December 2005, period 3: January 2006 to December 2011. We received an approval from our Institutional Review Board for data collection. Statistical analysis was made using chi-square and t-tests as well as Pearson correlation analysis in SPSS 20.0 software. Results: We retrospectively analyzed the data of 242 patients (107 females/135 males; mean age 8.56±4.74years). The leading cause of CKD was vesicoureteral reflux (VUR) (41 patients, 16.9%). Recognizing the CKD children in early stages raised over time.