İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma hastanesi çocuk nefroloji kliniğinde izlenen 2 ay-2 yaş ateşli idrar yolu enfeksiyonu tanılı hastaların eski ve yeni kılavuza göre izlem sonuçlarının karşılaştırılması
The comparison of follow-up results by previous and new guideline of 2 month-2 year-old first fever urinary tract infection in pediatric nephrology clinic, İzmir Tepecik Training and research Hospital
- Tez No: 525623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER YAVAŞCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çocukluk çağında idrar yolu enfeksiyonu (İYE), sık karşılaşılan ve önemli bir akut morbidite nedenidir. Tekrarlayıcı nitelikte olup, ilk enfeksiyondan sonra kızların %40'ında, erkeklerin %30'unda bir yıl içinde İYE'nin tekrarlama riski mevcuttur. Tekrarlayan İYE'ları ise renal skar için risk oluştumaktadır. Bu çalışmada 2-24 ay arası çocuklarda sık karşılaşılan ve önemli akut morbidite nedeni olan ateşli idrar yolu enfeksiyonunun kliniğimizce oluşturulmuş idrar yolu enfeksiyonu yeni kılavuzunun etkinliğinin değerlendirilmesi ve geçmiş yıllarda idrar yolu enfeksiyonu eski kılavuzuna göre izlenmiş hastaların sonuçları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız için İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay alındı. İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ocak 2012 – Aralık 2018 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerine ayaktan başvuran ilk ateşli İYE tanısı alan yeni kılavuza (Grup 2) göre izlenen 105 hasta ve eski kılavuza (Grup 1) göre izlenmiş olan 105 hasta olmak üzere toplam 210 (%49,5 kız, yaş dağılımı 2-24 ay, ortanca yaş 4 ay) hasta geriye dönük olarak incelendi. Demografik verileri, doğum ağırlığı, doğum haftası, ailede böbrek hastalığı olup olmadığı, tanı anındaki laboratuvar bulguları incelendi. Sondalı idrar kültürü, tam idrar tetkiki sonuçları, ateşli İYE sayısı, başlangıç ve izlem bitimindeki vücut ağırlığı ve boyu hesaplandı. İYE semptomları incelendiğinde en sık başvuru yakınması kusma (%48,6) ve ishal (%44,8) olarak saptandı. Yeni kılavuz ve Eski kılavuz ile takip edilen hastaların sonuçları birbirleri ile karşılaştırıldı. Ailede böbrek hastalığı varlığı, Antenatal Hidronefroz varlığı, Doğum haftaları önceki ve sonraki vücut ağırlığı (VA), VA SDS, boy ve boy SDS'leri arasında fark saptanmadı. İdrar yolu enfeksiyonu yapan etkenler incelendiğinde heriki grupta en sık etken Echerichia coli (%84,8~%76,2) olarak saptandı. E. coli dışı etkenler içinde Grup 1 için en sık etken Proteus mirabillis (%3,8), Grup 2 için ise Klebsiella pneumoniae (%14,3) olarak bulundu. MSUG, eski kılavuza göre takip edilen hastalarda daha fazla hastaya çekildiği saptandı. Anormal DMSA saptanan hastalar, Grup 2'de, Grup 1'den daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infection (UTI) is a common cause of acute morbidity in childhood. It is repetitive, and after the first infection, 40% of girls and 30% of men have a risk of recurrence of UTI within one year. Recurrent UTIs constitute a risk for renal scarring. In this study, it was aimed to evaluate the efficacy of a new urinary tract infection guidelines, which is a common cause of acute morbidity in children between 2 and 24 months of age, and to compare the results of previous urinary tract infections guidelines. Our study was approved by İzmir Katip Çelebi University Clinical Research Ethics Committee. In İzmir Tepecik Training and Research Hospital Pediatric Health and Diseases between January 2012 and December 2018, we investigated that 210 outpatient children, who included 105 patients of whom were followed according to new guideline (Group 2), 105 patients of whom were followed according to the previous guideline (Group 1), (%49,5 girl, age range 2-24 months, median age 4 months) were retrospectively analyzed. Demographic data, birth weight, gestational age, family history of kidney disease, laboratory findings at the time of diagnosis were examined. After the monthly follow-up examinations, with the results of urine culture and urinalysis, we calculated that revealed that how many repeat of fever urinary tract infection, researched the body weight and height at the end of the follow up When UTI symptoms were examined, the most common complaint was vomiting (48.6%) and diarrhea (44.8%). We evaluated the results of the patients who were followed with the new guideline and the previous guideline. There was no difference between the presence of renal disease in the family, presence of antenatal hydronephrosis, birth weeks, first examination and last examination weight, weight SDS, height and height SDS.When the urinary tract infections were investigated, the most common factor in both of groups were Echerichia coli (84,8% ~ 76,2%). The other most common microorganisms of except of E. coli were Proteus mirabillis (3,8%) in Group 1 and Klebsiella pneumoniae (14,3%) in Group 2 MSUG was performed to more patients in patients followed-up according to the previous guideline than patients followed up according to the new guideline. The abnormal DMSA were found to be more in Group 2 than Group 1. When we investigated how many repeat of fever urinary tract infection, we concluded that in Group 1 is more than in Group 2 (p=0.001) The patients, who followed according to previous guideline, had more radiation exposure (median 500 mrem) than the patients followed according to the new guideline (median 200 mrem).