Laparoskopik sleeve gastrektomide iv hiyosin-N-butilbromür kullanımının etkileri
The effects of the use of hyosin-M-butylbromide in laparoscopic sleeve gastrectomy
- Tez No: 653221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN MAYİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Obezite dünya çapında önemli bir sağlık sorunudur. Morbid obezitenin bariyatrik cerrahi ile tedavisi obezite ilişkili komorbiditelerin tedavisinde etkin bir yöntemdir, kalıcı kilo verme ve yaşam kalitesinin artmasını sağlamaktadır. Laparoskopik sleeve gastrektomi tüm dünyada en yaygın bariyatrik prosedürdür. Hiyosin-N-butilbromür endoskopi ve kolonoskopi gibi tanısal işlemlerde ve abdominal cerrahilerde anti-spazmolitik etkileri nedeniyle kullanılmaktadır. Laparoskopik sleeve gastrektomi sırasında da mide düz kaslarını gevşetmek ve daha etkin bir sleeve gastrektomi yapılmasını sağlamak için bazı cerrahlar tarafından kullanılmaktadır. Ancak laparoskopik sleeve gastrektomide hiyosin-N-butilbromür kullanımı hakkında kanıta dayalı veriler sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı laparoskopik sleeve gastrektomide hiyosin-N-butilbromürün etkinliğini incelemektir. Gereç ve yöntem Aralık 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında morbid obezite nedeniyle laparoskopik sleeve gastrektomi yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bu tarihler arasında 52 hastaya intraoperatif hiyosin-N-butilbromür uygulanırken (Grup I), 52 hastaya uygulanmadı (grup II). Hastaların yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ) retrospektif olarak değerlendirildi. Postoperatif üçüncü, altıncı ve on ikinci ayda kilo, VKİ, total kilo kaybı yüzdesi (%TWL) ve fazla kilo kaybı yüzdesi (%EWL) tekrar değerlendirildi. Bulgular Çalışmaya dahil edilen 104 hastanın ortalama yaşı 36,2 ± 12,1 yıldı. Çoğu hasta kadındı. Kadın/erkek oranı 2,6'ydı. Hastaların preoperatif ortalama kilosu 122,9 ± 17,8 kg, ortalama VKİ'si 45,3 ± 5,2 kg/m2'ydi. Başlangıçta grup I ve II arasında yaş, cinsiyet, kilo ve VKİ açısından farklılık yoktu. Benzer şekilde iki grup arasında rezeke edilen mide hacmi (p=,111), stapler hattı uzunluğu (p=0,944), operasyon süresi (p=0,383), hospitalizasyon süresi (p=0,494) ve postoperatif komplikasyonlar (p=0,944) açısından farklılık izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Obesity is one of the most important public health conditions worldwide. Bariatric surgery for morbid obesity is an effective treatment that results in the improvement and remission of many obesity-related co-morbidities and provides sustained weight loss and improvement in quality of life. Laparoscopic sleeve gastrectomy is the most widely used bariatric procedure worldwide. Due to its anti-spasmolytic effects, hyosin-m-butylbromide is preferred in diagnostic procedures such as endoscopy, colonoscopy and in abdominal surgeries. It is also used by some surgeons during laparoscopic sleeve gastrectomy to relax gastric smooth muscles and to provide a more effective sleeve gastrectomy. However, evidence-based data on the effects of hyosin-N-butylbromide in laparoscopic sleeve gastrectomy are limited. The aim of this study is to examine the effects of the hyosin-n-butylbromide in laparoscopic sleeve gastrectomy. Material and methods Patients who underwent laparoscopic sleeve gastrectomy due to morbid obesity between December 2018 and May 2019 were included in the study. Intraoperative hyosin-n-butylbromide was administered to 52 patients (Group I), not applied to the other 52 patients (Group II). Age, gender, height, weight and body mass index (BMI) data of the patients were obtained retrospectively. The weight, BMI, percentage of total weight loss (%TWL) and percentage of excess weight loss (%EWL) of the patients were evaluated at the postoperative 3rd, 6th and 12th months. Results The mean age of 104 patients included in the study was 36.2 ± 12.1 years. Most patients were female. The female/male ratio was 2.6. The mean weight of the patients was 122.9 ± 17.8 kg, and the average BMI was 45.3 ± 5.2 kg/m2. At baseline, there was no difference in age, gender, weight, and BMI between groups I and II. Similarly, resected gastric volume (p=0.111), length of stapler line (p=0.944), operation time (p=0.383), hospitalization time (p=0.494) and postoperative complications (p>0.05) did not differ between groups I and II.