Total diz atroplastisinde operasyon öncesi radyografik ölçümlerle implant boyutu belirlenebilir mi ?
Can implant size be determined with radiographic measurements before operation in total KNEE atroplasty ?
  1. Tez No: 653227
  2. Yazar: İSA BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Total diz protezi planlanan hastaların operasyon öncesi görüntülemeleri ile kullanılacak implant boyutunun güvenirlirliği, doğruluğunu ve klinik rolünü belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Ortopedi Travmatoloji Polikliniğine diz ağrısı şikayeti ile başvurmuş ve primer osteoartritli tanısı ile Mart 2011 - Mart 2020 tarihleri arasında takip edilen, primer total diz protezi yapılmış olan 499 hasta ve 625 diz retrospektif olarak incelendi. 499 hastadan uygun radyografik görüntülemesi olan, dört farklı implant markasından eşit olacak şekilde 160 hasta çalışmaya dahil edildi. Operasyon öncesi ön-arka ve yan diz grafilerine göre, distal femur ve proksimal tibia ölçümleri ile tahmini implant boyutu şeçildi. Ameliyat sırasında femur ve tibia için kullanılan implant boyutlarıyla operasyon öncesi seçilen tahmini implant boyutları karşılaştırıldı. Seçilen ve önerilen protezler arası uygunluk ve güvenirlilik değerlendirildi. Bulgular: Tüm hastalar için operasyonda kullanılan proteze göre cronbach's alfa katsayısı incelendi ve seçilen protez ile önerilen protez arasında yüksek uyum olduğu saptandı. Ancak önerilen tibia protez tipi ile operasyonda kullanılan arasındaki kappa uyumu 0.54 orta düzey uyum; Femur için 0.70 yüksek uyum olarak bulunmuştur. Markalara göre femurda en yüksek uyumun Stryker (kappa: 0.72) ve Depuy (kappa: 0.71), tibia için en yüksek uyum Depuy (kappa: 0.64) bulunmuştur. Tibia ve femur için kullanılan protezler ile önerilen protezler arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine the reliability, accuracy and clinical role of the implant size to be used with pre-operative imaging of patients who are planned to have a total knee replacement. Material & Method: In this study, 499 patients and 625 knees who applied to Çukurova University Medical Faculty Balcalı Hospital Orthopedics Traumatology Outpatient Clinic with the complaint of knee pain and were followed up between March 2011 and March 2020 with the diagnosis of primary osteoarthritis, and knees with primary total knee prosthesis were analyzed retrospectively. 160 patients from 499 patients, equally from four different implant brands, with appropriate radiographic imaging were included in the study. Estimated implant size was selected by measurements of distal femur and proximal tibia according to pre-operative anteroposterior and lateral knee radiographs. The implant sizes used for the femur and tibia at the surgery time were compared with the estimated implant sizes selected before the operation. The compatibility and reliability between the selected and recommended prostheses were evaluated. Results: Cronbach's alpha coefficient was examined for all patients according to the prosthesis used in the operation, and it was found that there was a high agreement between the selected prosthesis and the proposed prosthesis. However, the kappa accuracy between the proposed tibia prosthesis type and the one used in the operation was 0.54 moderate; 0.70 was found to be a high accuracy for the femur. According to the brands, the highest accuracy was Depuy (kappa: 0.71) and Stryker (kappa: 0.72) in femur, and the highest fit was Depuy (kappa: 0.64) for tibia. A statistically significant difference was found between the prostheses used for tibia and femur and the recommended prostheses. (p < 0.05) Overall femoral component accuracy was 76.9% (123) in the whole study group, while it was 96.8% (155) for the ± 1 dimension. Tibial component accuracy was 64.4% (103), while it was 92.5% (148) according to ± 1 dimension. Conclusion: Satisfactory and acceptable results were found in determining the appropriate prosthesis size with direct radiographic measurements before total knee atroplasty surgery. Proper implant estimation will increase surgical efficacy and efficiency. Orthopedic surgeons will be able to have information about the prosthesis that can be used in pre-operative planning without additional imaging.