İskenderun Körfezinde bulunan pelajik ve demersal balıklar
Pelagic and demersal fishes in Iskenderum bay
  1. Tez No: 65324
  2. Yazar: NURİ BAŞUSTA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜNAL ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
vm OZ Araştırma, Aralık 1994 - Kasım 1996 tarihleri arasında İskenderun Körfezi'nde yapılmıştır. Körfezde bulunan balık türleri sistematik açıdan incelenmiş, türler için tam anahtarı oluşturulmuştur. Araştırmada, daha çok ekonomik önemi olan balık türleri elde edilmiş ve örnek sayısı 5 ve üzerindeki türler için vücut oranlan(metrik özellikleri), %95 güven aralığında hesaplanmıştır. Araştırma bölgesinde toplam 67 familyaya ait 145 tür saptanmış olup, bunlardan 19 tür kıkırdaklı (Chondrichthyes) ve 126 tür kemikli balıklar (Osteichthyes)'a aittir. Ayrıca, elde edilen türlerin 24'ünün Lesepsiyen (Indo-pasifik kökenli) göçmen türler oldukları belirlenmiştir. İncelenen türlerden Carcharhinus altimus, Taeniura grabata, Etrumeus teresim. İskenderun Körfezi ve Türkiye denizleri için, Physis blermoides ve Sphyraena viridensis türlerinin ise İskenderun Körfezi için yeni kayıt oldukları saptanmıştır. İskenderun Körfezinde varlığı tartışılan Scorpaena elongata ve Ophidian barbaharı türlerinin de bu çalışmada elde edilmesiyle bu konudaki tartışmaya son verilmiş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
DC ABSTRACT This study was conducted in İskenderun Bay, Mediterranean Sea, between December 1994 and November 1996. Systematics of the fish species inhabiting the bay were examined and a key to species was formed. In the study, the ratios of morphometric measurements of body of commercial fish species were calculated with 95% confidence interval for the species obtained above 5 samples. From 145 species of 67 family, there were 19 species belonging to Chondrictyes and 126 species belonging to Osteictyes. Of all these species, 24 were Lessepsian Migrant fish species. Three species; Carcharhimts altimus, Taeniura grabata and Etrumeus teres were new records for İskenderun Bay and Turkish waters. Also, Physis blermoides and Sphyraena viridensis were new record for İskenderun Bay. In addition, the finding of this study has put an end discussious about the presence oîScorpaena elongata and Ophidion barbatam in this region.