İskenderun körfezinde bulunan ketognat (sagittidae) türlerinin taksonomisi ve genetik analizi
Taxonomy and genetic analysis of chaetognatha (sagittidae) species in iskenderun bay
  1. Tez No: 181638
  2. Yazar: DURUL HAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada İskenderun Körfezi'nden yakalanan ketognat (Sagittidae) türlerinintaksonomisinde anahtar olarak kullanılan morfolojik ve genetik özellikleri ortaya çıkarıp,türler arasındaki taksonomik ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Örnekleme Samandağ veİskenderun Sahillerinde yapılmış olup, toplam olarak 5 ketognat türü tespit edilmiştir ve enbaskın tür olarak Sagitta enflata (%78.6) bulunmuştur. Bunu sırasıyla Sagitta lyra (% 8.40),Sagitta bipunctata (% 5), Sagitta minima (% 4.40) ve Sagitta serratodentata (% 3.30) türleriizlemiştir.Türler arasındaki morfometrik ve meristik farklılığın derecesi Kümeler ArasıKorelasyon Analizi ve Ana Bileşenler Analizi ile incelenmesi sonucu S. bipunctata ve S.serratodentata türleri diğer türlerden morfolojik olarak yüksek ayrılık göstermiştir. S. lyra ileS. enflata birbirleri üzerine kümelenerek morfolojik özellik bakımından daha yakın birbenzerlik göstermiştir. Kümeler arası korelasyon analizi sonucunda kendi grubuna doğruolarak sınıflandırmada en yüksek S. bipunctata (%100) ve S. serratodentata (%100) türleribulunmuştur. Bundan başka kendi grubuna doğru olarak sınıflandırmada en düşük değeri S.enflata türü göstermiştir (%45.2).UPGM (Tartılı Olmayan Çiftleştirilmiş Grup Metodu) soyağacı Analizine göre S. lyrave S. enflata birbirine en yakın tür olarak bulunmuştur. S. bipunctata ise en farklı tür olarakgöze çarpmıştır.Ana Bileşenler Analizi sonucunda türlerin taksonomik olarak birbirinden ayrılmasındaen önemli karakter olarak, baş genişliği ve boyun genişliği tespit edilmiştir.Ketognat türlerinden yapılan DNA ekstraksiyon çalışmaları sonucu, ketognatlardanDNA elde edilememiştir. Ketognat türlerinin boyutlarının küçük olması ve vücut yapılarınınçabuk deforme olması gibi nedenlerle DNA ekstraksiyonunda başarılı olunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the key morphologic and genetic characters of thechaetognatha (Sagittidae) species collected from İskenderun Bay that were used in theirtaxonomy, and also find taxonomic relationship of these species. Five chaetognatha specieswere found at the end of examination, and Sagitta enflata was dominant species (%78.6). Theother species were Sagitta lyra (% 8.40), Sagitta bipunctata (% 5), Sagitta minima (% 4.40)and Sagitta serratodentata (% 3.30).As a result of morphometric and meristic examination of the species with DiscriminantFunction and Principal Component Analyses, S. bipunctata and S. serratodentata speciesshowed high morphological discreteness from the other species. on the other hand, S. lyra andS. enflata species showed close relationship in terms of morphology. In DiscriminantFunction Analysis, proportion of correctly classified S. bipunctata (%100) and S.serratodentata (%100) species to their original group were highest. Moreover, proportion ofcorrectly classified individuals to their original groups for the S. lyra was lowest (%45,2).In the UPGM (Unweighted Pair Group Method) dendrogram, S. lyra ve S. enflataexhibited closest morhphological similarity, and S. bipunctata showed highest morphologicaldifferentiation within Sagitta genera.Principal Component Analysis determined that head and neck width were importantkey characters for the taxonomic description of these species.As a result of DNA extraction methods, DNA could not be extracted from ketognats.This was attributed to very small size of the species and to their body structure which is verysensitive.