Geochemistry of surface sediments in the gulp of İskenderun, Eastern Mediterranean
İskenderun Körfezi'ndeki (Doğu Akdeniz) yüzey çökellerinin jeokimyası
  1. Tez No: 35641
  2. Yazar: BİLAL KAZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZ İSKENDERUN KÖRFEZİNDEKİ, (DO?U AKDENİZ) YÜZEY ÇÖKELLERÎN JEOKİMYASI KAZAN, Bilal Yüksek Lisans Tezi, Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Tez Yöneticisi! Doç. Dr- Mustafa Ergin Orta Doğu Teknik üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Eylül 1994, 146 Sayfa Güncel dip çökellerinin belli başlı jeokimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla İskenderun Körfezinden 73 yüzey sediman örneği alınmıştır. Sedimanlar, içerdikleri temel (Al, Mg, Fe, ve Mn) ve eser (Zn, Cr, Ni, Ca, Cu, Pb) elementlerle birlikte, karbonat, organik karbon ve tane boyu dağılımlarını belirlemek için analiz edilmiştir. Örnekleme 1988 ve 1991 yıllarında Bilim ve Çubuklu araştırma gemilerinin oşinografik seferleri sırasında yapılmıştır. İskenderun Körfezinde sediman örnekleri, çamurdan çamurlu çakıl 'a kadar değişen geniş bir dokusal çeşitlilik gösterir fakat genel sediman türü, seyrek alarak yüksek biyojenik kum ve çakıl içeriğiyle birlikte, çamurdur. Enyüksek karbonat oranları (80 7. e kadar), kum ve çakıl fraksiyonlarında fazla biyojenik malzemenin bulunması yüzünden oluşmuştur. Baskın akıntı rejiminin bentik karbonat üretimleri üzerindeki etkisini gösteren, ve güneydoğudan batı ve kuzeybatı yönünde genişleyen bir karbonat şeridine rastlanmıştır. Toplam organik karbon içeriği, (0.28-0,83 %), iç körfezdeki endüstriyel girdinin yanı sıra, çoğunlukla bu körfezin normal denizel organik madde üretimini yansıtır. Çalışılan elementlerin, İskenderun Körfezinin yüzey sedimanlarında bulunan miktarları ve dağılımları genellikle çökelin dokusu ve karbonatla seyrekleşme düzeyi ile kontrol edilir. Al, Fe, Mn, ve kısmen Zn ve Cu' in iskenderun Körfezi sedimanları içinde ölçülen derişimleri çoğunlukla yerkabuğunu oluşturan kayaçların aşınma ve bozulma işlemlerinden ortaya çıkan doğal ortalaması içindedir. Körfezin güneybatı-kuzeydoğu çevresel alanlarındaki çökellerde bulunan Mg, Cr, Ni, Co, and Pb derişimleri, kabuksal kayaçlardaki ortalama bulunma miktarlarına nisbeten ve kaynak minerallerin yakındaki ultrabazik ve bazik kayaçlardan denize doğru dağılmaları sonucunda sediman içinde önemli miktarda zenginleşmiştir. Fe, Mn, Zn, ve Co'nin körfezin kuzeydoğu kısmındaki çökeller içinde oluşan bölgesel yüksek anomali er i muhtemelen yakındaki demir çelik üretimi atıkları nedeniyledir. Küçük tane boyu. (kil ve silt), ve birdereceye kadar organik karbon, elementlerin çökel içindeki dağılımında etkindir. Genellikle yüksek derişimli elementler küçük tane boylu malzemeyle beraber bulunmuş buna karşın bu elementlerin daha düşük derişimleri kum ve çakıl bakımından zengin olan çökel le çakışır. Elementlerin çoğu, çökel içinde aluminyumsil ikat, Fe ve Mn fazları ile organik madde fraksiyonuna bağlıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GEOCHEMISTRY OF SURFACE SEDIMENTS IN THE SULF OF İSKENDERUN, EASTERN MEDITERRANEAN KAZAN, Bilal M.Sc. in Marine Geology and Geophysics Supervisors Assoc. Prof. Dr. Mustafa Ergin Middle East Technical University Institute of Marine Sciences September 1994, 146 Pages 73 surface sediment samples were taken from the Gulf of İskenderun to determine the main geochemical characteristics of the recent bottom deposits. Sediments were analyzed for their contents of major (Al, Mg, Fe, and Mn) and minor