Mide adenokarsinom'unda; yeni serum anti-tümör antikor paneli & hastalığın klinik belirteçleri ve tümör histopatolojisi ile ilişkisi
In stomach adenocarcinoma; new serum anti-tumor antibody panel & relationship with clinical markers of disease and tumor histopathology
- Tez No: 653241
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BİROL BOSTANCI
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Onkoloji, Gastroenterology, General Surgery, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroentoroloji Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş ve Amaç Mide kanseri, en sık dördüncü kanser ve tüm dünyada kanser ilişkili ölümlerin en sık ikinci nedenidir. Bu yüksek mortalite oranları, kanserin asemptomatik doğası ve erken kanser tanısı için güvenilir biyogöstergelerin olmamasının bir sonucudur. İnsanlarda tümör oluşumu ve progresyonunun önlenmesinde immün sistemin rolüne ilişkin kanıtlar mevcuttur. İmmün yanıt oluşturan tümör hücrelerine ait otolog proteinler genel olarak tümör ilişkili antijenler (TAAs) olarak adlandırılır ve bu proteinlerin alternatif bir yoldan immünojenik reaksiyon oluşturdukları düşünülür. Birçok çalışma; kanser hastalarının, tümör-ilişkili antijenlere karşı tespit edilebilir otoantikorlar ürettiklerini göstermiştir. Bu immünreaksiyonlar'ın kanser gelişimi için zorunlu olabileceği üzerine hipotezler mevcuttur. İmmün sistem tarafından“yabancı”olarak algılanan tümör-ilişkili antijenlere karşı humoral immün cevap tespit edilmesi, tümör durumuna ilişkin bilgiler verebilir. Kanser antijen-ilişkili otoantikorların belirlenmesi, potansiyel bir kanser erken tanı aracı olabilir. Bu çalışmada yetkin bir tarama tekniği kullanarak, mide adenokarsinomlarına karşı gelişen antikor yanıtlarının tesbit edilmesi hedeflenmiştir. Tesbit edilecek yüksek titreli antikor yanıtlarının kanser erken teşhisi, prognozun takibi ve tedaviye yönelik modalitelerin geliştirilebilmesi alanlarında önemli katkılar sunacağı öngörülmektedir. Çalışmanın birinci amacı, kanser dokusundaki proteinlere karşı mide adenokarsinom'lu hastaların oluşturduğu antikor yanıtlarını yüksek çıktılı bir yöntemle tanımlamak, böyle yanıtların mide adenokarsinomu için duyarlılık ve özgüllüklerini saptamaktır. Çalışmanın ikinci amacı, tümör'e karşı başarılı bir immun yanıtı yansıttığı düşünülen antikor yanıtlarının, hastalığın klinik belirteçleri ve tümör dokusunun histopatolojik özellikleri ile olan ilişkilerini saptamaktır. Gereç ve Yöntem Çalışmaya mide tümörü ön tanısı olan ve cerrahi tedavi uygulanan, ardışık 50 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalardan periferik kan örnekleri alındı, cerrahi rezeksiyon uygulandıktan sonra bir adet tümör materyalinden ve bir adet tümör komşusu normal dokudan örnekler alınarak tümörün histolojik tipi, diferansiyasyonu, tümör çapı, tümör lokalizasyonu, vasküler invazyon, nöral invazyon, tümor invazyon derinliği, metastatik lenf nodları, tümör dışı patolojiler raporlandı. Çalışmada; protein arraylerden, fetus beyin cDNA'sı kullanılarak üretilen protein arrayler kullanılmıştır. İki protein array paralel olarak taranmıştır. Bu protein arraylerden biri mide kanserli hasta serum havuzu ile diğeri de gönüllülerden elde edilen sağlıklı serum havuzu ile taranmıştır. İstaistiksel analizler SPSS for Windows 15.0 (Chi., Il., USA) paket programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, en küçük, en büyük, frekans, yüzde olarak verilmiştir. Klinik özellikler incelendiğinde alt gruplar arasında klon pozitifliği yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark olup olmadığı ki-kare testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose Stomach cancer is the fourth most common cancer and the second most common cause of cancer-related death worldwide. This high mortality rate is caused by the asymptomatic nature of the cancer and also by the lack of reliable biomarkers for early cancer detection. There are evidences for the formation of tumour in human beings and for the role of the immune system in limiting tumor growth. Autologous proteins of tumour cells that form an immune response are usually named as tumour associates antigens (TAAs), and it is thought that these proteins form an immunogenic reaction through an alternative way. Many studies have shown that patients suffering from carcinoma produce detectable autoantibodies against tumour-related antigens. There are some hypotheses about the inevitability of these immune reactions for the development of carcinoma. The detection of humoral immune response against tumour-related antigens perceived as 'foreign' by the immune system might give some information on the state of the tumour. The definition of autoantibodies to carcinoma-related antigen could be a potential means for the early diagnosis of carcinoma. In this study, the aim has been to identify by using an efficient scanning method the antibody responses developing against gastric carcinoma. It is estimated that the high-titer antibody responses to be determined will make significant contributions to the early diagnosis of cancer, the follow up of prognosis, and to the development of therapeutic modalities. The first purpose of this study is to define the antibody responses obtained by patients with gastric carcinoma against the proteins in the tumour tissues through a high-throughput method, and to determine the sensitivities and specificities of such responses for gastric carcinoma. The second purpose of this study is to identify the antibody responses that are thought to reflect a successful immune response against the tumour, and to determine the relationship between the clinical indicators of the disease and the histopathologic characteristics of the tumour. Materials and Method Fifty consecutive patients with gastric carcinoma pre-diagnosis and receiving surgical treatment have been included in the study. The peripheral blood samples of those patients included in the study have been taken, and after the application of surgical resection, the histological type of the tumour, its differentiation, tumour diameter, tumour localization, vascular invasion, perineural invasion, the depth of tumour invasion, metastatic lymph nodes, and non-tumoural pathologies have been reported by taking one sample from the tumour material and one from the normal tissue adjacent to the tumour. In the study, among the protein arrays, the protein array produced by using fetus brain cDNA has been used. Two protein arrays have been used as parallel to each other. One of these protein arrays has been scanned with the serum pool for patients with gastric carcinoma and the other with the healthy serum pool formed by the volunteers. Statistical analyses have been made using the SPSS for Windows (Chi., I1., USA) package programme. Descriptive statistics are given as average, standard deviation, minimum, maximum, frequency and per cent. When clinical features were examined, the presence of a statistically significant difference between the sub-groups in terms of clone positivity was assessed using the chi-square test.