Mide adenokarsinomunda tümör tomurcuklanmasının prognostik parametreler ile ilişkisi
Relationship between tumor budding and prognostic parameters in stomach adenocarcinoma
  1. Tez No: 729610
  2. Yazar: GURBET YOKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Mide adenokarsinomu mide epitelinden gelişen malignitelerinin %99'undan fazlasını oluşturmakta olup, dünyadaki önemli sağlık problemlerinden biridir. Günümüzde mide adenokarsinomunda en önemli prognostik parametre tümör invazyonu (T), lenf nodu tutulumu (N) ve uzak organ metastazı (M) varlığına göre değerlendirilen evredir. Ancak aynı evredeki hastalarda heterojen klinik sonuçlar izlenmesi yeni prognostik parametre arayışına neden olmaktadır. Son dönemde tümör tomurcuklanmasının mide kanserindeki prognostik önemi araştırılmaktadır. Bu çalışmada mide adenokarsinomunda tümör tomurcuklanmasının prognostik faktörler ve sağkalım süreleri ile ilişkisini araştırmak amaçlandı. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı tarafından 2011-2016 yılları arasında mide adenokarsinomu tanısı alan 167 olguya ait rezeksiyon materyalleri retrospektif olarak incelendi. Hematoksilen&Eozin boyalı kesitlerde tümör tomurcuklanması, intratümöral lenfositik infiltrasyon, histolojik derece, lenfovasküler invazyon ve perinöral invazyon varlığı değerlendirildi. Elde edilen histopatolojik veriler hem birbirleriyle hem de sağkalım süreleri ile karşılaştırıldı. Sonuç olarak tümör tomurcuklanmasının büyük tümör çapı, pT evresi, yüksek histolojik derece, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon ve lenf nodu metastazı varlığıyla ilişkili bulundu. Ayrıca yüksek intratümöral lenfositik infiltrasyon izlenen olgularda mortalite riskinin %52 oranında azaldığı belirlendi. Mevcut bulgular ile mide adenokarsinomunun rutin histopatolojik değerlendirmesinde yer alan histolojik derece, lenfovasküler invazyon ve perinöral invazyon gibi parametrelere ek olarak tümör tomurcuklanması varlığı, derecesi ve intratümöral lenfositik infiltrasyonunun da prognostik parametre olarak kullanılabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Gastric adenocarcinoma constitutes more than 99% of malignancies developing from the gastric epithelium and is one of the important health problems throughout the world. Currently, the most important prognostic parameter in gastric adenocarcinoma is tumor staging, which is evaluated according to tumor invasion (T), lymph node involvement (N) and presence of distant organ metastasis (M). However, heterogeneous clinical outcomes in patients at the same stage lead to the search for new prognostic parameters. Recently, the prognostic importance of tumor budding in gastric cancer has been investigated. In this study, it was aimed to investigate the relationship between tumor budding and prognostic factors and survival in gastric adenocarcinoma. Resection materials of 167 cases of gastric adenocarcinoma diagnosed by Bursa Uludağ University Faculty of Medicine, Department of Medical Pathology between 2011 and 2016 were retrospectively analyzed. Tumor budding, intratumoral lymphocytic infiltration, histological grade, lymphovascular invasion and perineural invasion were evaluated in H&E stained sections. Obtained histopathological data were compared both with each other and with other parameters. In conclusion, tumor budding was found to be associated with large tumor diameter, pT stage, high histological grade, lymphovascular invasion, perineural invasion, and lymph node metastasis. In addition, it was determined that the risk of mortality decreased by 52% in cases with high intratumoral lymphocytic infiltration. With the current findings, it was predicted that the presence and grade of tumor budding and intratumoral lymphocytic infiltration can be used as prognostic parameters in addition to parameters such as histological grade, lymphovascular invasion and perineural invasion, which are included in the routine histopathological evaluation of gastric adenocarcinoma.