Investigating the effects of perceptual learning on the function and microstructure of the visual cortex
Algısal öğrenmenin görsel korteksin işlevi ve mikro yapısı üzerindeki etkilerinin araştırılması
- Tez No: 653252
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Algısal öğrenme duyusal uyaran işleme yeteneğinde deneyim ile meydana gelen uzun vadeli gelişmedir. Kapsamlı olarak çalışılmış bir alan olmasına rağmen, görsel algısal öğrenmenin altında yatan plastisitenin mekanizması ve yeri halen tartışma konusudur. Bu çalışmada, iki parça ayırma görevinin algısal öğrenme süreci boyunca görsel kortekste deneyime bağlı plastisiteyi araştırdık. Görsel korteksin fonksiyonel yapısını incelemek için popülasyon alıcı alan analizini kullandık. Görsel korteksin mikroyapısal özelliklerini, nörit oryantasyon dispersiyonu ve yoğunluk görüntüleme (NODDI) ile karakterize ettik. Eğitim lokasyonun yanı sıra eğitim alınmayan iki kontrol lokasyonunda popülasyon alıcı alan boyutu, nörit yoğunluğu ve oryantasyon dağılımının eğitim öncesi, eğitim sırası ve eğitim sonrası değerlerini karşılaştırdık. Eğitim konumundaki değerler zamanla değişmedi ve kontrol konumlarındaki değerler ile farklılık göstermedi. Buna ek olarak, eğitim yeri ile ayna simetrik kontrol konumu arasındaki beyaz cevher yolundaki mikroyapısal özellikleri değerlendirdik ve eğitimle herhangi bir değişiklik gözlemlemedik. Sonuç olarak, erken görsel kortekste (V1-V3) eğitimle ilgili bir değişiklik bulmadık. Sonuçlarımız eğitimde performans artışı olmayışı ve küçük örneklem boyutu nedeniyle kısıtlıdır. Ayrıca, V1-V3'ün ötesindeki görsel alanları belirleyemediğimiz için ileri seviye görsel alanlar araştırılamamıştır. Gelecek araştırmalar için davranışsal eğitim paradigmasının yeniden tasarlanması, popülasyon alıcı alan protokolünün ileri seviye görsel alanları belirleyecek şekilde optimizasyonu ve çalışmanın daha büyük bir örneklem büyüklüğüyle tekrarlanması önerilir.
Özet (Çeviri)
Perceptual learning is the long-term improvement of the ability to process sensory stimuli through experience. Although an extensively studied field, the mechanism and locus of plasticity underlying visual perceptual learning is subject of debate. Here, we investigated the experience-dependent plasticity in the visual cortex across the time course of perceptual learning of bisection discrimination task. Population receptive field (pRF) analysis was used to examine functional architecture of the visual cortex. Microstructural properties of the visual cortex were characterized with neurite orientation dispersion and density imaging (NODDI). We compared pre-, mid-, and post-training values of pRF size, neurite density, and orientation dispersion in the trained location as well as in two control locations where no training has been received. The values in the trained location did not change with time and did not differ from control locations. In addition, we assessed the microstructural properties in the white matter tract between the training location and the mirror-symmetric control location and did not observe any change with training. In conclusion, we found no training-related changes in the early visual cortex (V1-V3). Our results are limited by the lack of performance improvement with training and the small sample size. Moreover, we were not able to identify visual areas beyond V1-V3 leaving high-level visual areas unexplored. Suggestions for further research include redesigning the behavioral training paradigm, optimization of pRF protocol to identify high-level visual areas, and repeating the study with a larger sample size.