İndirekt inguinal herni patofizyolojisinde rol oynaması muhtemel genlerin keselerdeki ekspresyon düzeyleri ve DNA varyasyon analizi
Gene expression and dna variation analysis of sacs to identify the pathophysiology of indirect inguinal hernia
  1. Tez No: 653253
  2. Yazar: OĞUZ KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İNAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Çocuk Cerrahisi, Genetics, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
İndirekt İnguinal Herni (İİH), fetal dönemde testisin skrotuma inişi esnasında oluşan processus vaginalisin testisin inişinin tamamlanmasından sonra oblitere olmaması sebebiyle açık kalan PV'ye batın içi organların dolması sonucu oluşur ve tedavi edilmediği durumlarda doku, organ kaybı ve hayati tehlike oluşturma ihtimali vardır. İİH multifaktöryel bir hastalıktır ve PV obliterasyonunda farklı genetik yolaklar rol almaktadır. Trakya Üniversitesi Çocuk Cerrahisi kliniğinde İİH etyolojisini araştırmak amacıyla ameliyat olan 20 erkek İİH ve 20 sünnet hastasından elde edilen doku örneklerinde GATA6 ve TBX3 gen ekspresyonları, ve SNP analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Indirect Inguinal Hernia (IIH) occurs as a result of the filling of the abdominal organs into the open PV due to the fact that the processus vaginalis formed during the descent of the testicle to the scrotum during the fetal period is not obliterated. If left untreated, tissue or organ loss can occur and can be life-threatening. IIH is a multifactorial disease and different genetic pathways play a role in PV obliteration. To investigate the etiology of IIH, GATA6 and TBX3 gene expressions and SNP analyzes were performed in tissue samples obtained from 20 male IIH and 20 circumcised patients who were operated in Trakya University Pediatric Surgery Clinic.