CAD/CAM materyallerin aşınma davranışları
Wear behaviors of CAD/CAM materials
- Tez No: 653257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA SERİN KALAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı güncel CAD/CAM materyallerin farklı yapıdaki antagonistlere karşı aşınma davranışının değerlendirilmesidir. Çalışmada güçlendirilmiş kompozit rezin Brilliant Crios, rezin nanoseramik Lava Ultimate, polimer infiltre seramik ağ yapılı Vita Enamic ve zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat cam seramik Vita Suprinity CAD/CAM materyallerden hassas kesme cihazı kullanılarak kesitler elde edildi (n=10). Elde edilen kesitler otopolimerizan akrilikle sabitlendi. Polisaj cihazında 800, 1000, 1200 ve 2000 grenli SiC zımpara kağıtları kullanılarak polisaj yapıldı. Aşınma testleri öncesi örneklerin yüzey pürüzlülük değerleri kaydedildi. Yüzeyi hazırlanan örnekler diş minesi, kompozit rezin ve feldspatik porselen yapıdaki antagonistlere karşı aşınma testine tabi tutuldu. Aşınma testleri antagonistler üst, CAD/CAM örnekler alt bölümde olacak şekilde 20 N yük, 2.5 mm/s hızda, 1 mm kayma mesafesi ve 1500 döngüde distile su kullanılarak gerçekleştirildi. Sürtünme katsayıları test cihazı tarafından otomatik olarak kaydedildi. Test sonrası aşınma derinlikleri mekanik bir profilometre ile ölçüldü; yüzey pürüzlülüğü, maksimum derinlik ve ortalama maksimum derinlik parametreleri hesaplandı. Örneklerin sertlikleri sertlik ölçüm cihazı ile gerçekleştirildi ve Vickers sertlik derecesi (VSD) olarak kaydedildi. Maksimum aşınma derinliği, ortalama maksimum aşınma derinliği, sürtünme katsayıları ve yüzey pürüzlülük değerleri 2-yönlü ANOVA testi ve Bonferroni düzeltmesi; sertlik değerleri ise tek yönlü ANOVA testi ve Tukey's post hoc testleri kullanılarak analiz edildi. CAD/CAM materyallerin ve antagonistlerin taramalı elektron mikroskobu görüntüleri alınarak aşınma yüzey analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the wear behavior of present CAD/CAM materials against different types of antagonists. In this study, samples were obtained from reinforced composite resin (Brilliant Crios), resin nanocceramic (Lava Ultimate), polymer infiltrated ceramic network material (Vita Enamic) and zirconia reinforced lithium silicate glass ceramic (Vita Suprinity) CAD/CAM materials using a low speed precision cutter (n=10). The samples were fixed with autopolymerizing acrylic. Also, the samples were polished by using 800, 1000, 1200 and 2000 grit SiC paper in the polishing machine. Surface roughness values of the samples were recorded before the wear tests. The specimens were tested against natural tooth enamel, composite resin and feldspathic porcelain antagonists. Wear tests were performed using 20 N load, 2.5 mm/s speed, 1 mm sliding distance and 1500 cycles of distilled water. The friction coefficients were recorded by the wear tester. After testing, wear depths were measured with a mechanical profilometer, and surface roughness, maximum depth and mean maximum depth parameters were calculated. The hardness of the samples were measured with a hardness tester and recorded as the Vickers hardness number (VHN). Maximum wear depth, mean maximum wear depth, friction coefficients and surface roughness values were analyzed using 2-way ANOVA test and Bonferroni correction. Hardness values were analyzed using one-way ANOVA and Tukey's post hoc tests. Additionally, the images of CAD/CAM materials and antagonists, obtained from scanning electron microscope, were employed to perform wear surface analyzes.