Samsun'da çalışan aile hekimlerinin obezite yönetimi hakkında bilgi, tutum ve uygulamaları
Knowledge, attitude and practices about obesity management among family physicians in Samsun
  1. Tez No: 653264
  2. Yazar: MESUT CAN UNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, Samsun'da çalışan aile hekimlerinin fazla kilolu ve obez hastanın yönetimine ilişkin bilgi, tutum, öz yeterlilik ve uygulamalarının incelenmesi ve uygulamada karşılaşılan sınırlamaların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma Samsun ilinde bulunan aile sağlığı merkezlerinde aktif olarak aile hekimliği yapan hekimler ile yapılmıştır. Kesitsel, açık kontrolsüz tipte bir anket çalışmasıdır. Araştırmanın evrenini, Samsun'da aile sağlığı merkezlerinde 25.02.2020-01.05.2020 tarihleri arasında aktif olarak çalışan 409 aile hekimi oluşturmaktadır. Çalışmaya 273 aile hekimi dahil edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 21.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, it was aimed to examine the knowledge, attitude, self-efficacy and practices of family physicians working in Samsun regarding the management of overweight and obese patients and to evaluate the limitations encountered in practice. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted with physicians who actively work as family practitioners in family health centers in Samsun. It is a cross-sectional, open uncontrolled type of survey study. The universe of the study consists of 409 family physicians who work actively in family health centers in Samsun between 25.02.2020-01.05.2020. 273 family physicians were included in the study. Questionnaire was used as data collection tool in the study. IBM SPSS 21.0 was used to analyze the data. A p value of