Öğretmen adaylarının bilgi okuryazarlık düzeylerinin incelemesi
Investigation of information literacy levels of teacher candidates
- Tez No: 653288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ AYTEKİN SANALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin artmasıyla birlikte bilgiyi işleyen insanın bilgi işleme konusunda sahip olması gereken kazanım ve yeterlilikler artmıştır. O nedenle bireylerin sahip olması gereken bilgi okuryazarlık düzeylerinin yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Yürütülen bu çalışma da öğretmen adaylarının bilgi okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi maksadıyla yapılmıştır. Bu araştırmada, çalışmaya dâhil olan katılımcı bireylerin çeşitli değişkenlere göre bilgi okuryazarlık düzeyleri incelenmiştir. Çalışma, betimsel desende tasarlanmıştır. Programlara göre yapılan incelemede; bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi programının en yüksek, sınıf öğretmenliği programının en düşük bilgi okuryazarlık düzeyine sahip olduğu görülmüştür. Çalışma bulgularına göre; yaşı daha büyük olan kişi daha fazla bilgi okuryazarıdır. Gelir düzeyi yüksek olan bireylerin bilgi okuryazarlık düzeyleri de yüksektir. Bilgi elde etme konusunda sıklıkla araştırma yaptığını belirten kişilerin daha fazla bilgi okuryazarı oldukları görülmüştür. Bilgi okuryazarlığı düzeyinin cinsiyete göre incelenmesinde; kadın ve erkek bireyler arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bulgulara göre; hedef kitlede bulunan eksiklikler belirlenerek programların eğitim-öğretim planlamalarının yeniden gözden geçirilmesi önerilmektedir. Bireylerin bilgi okuryazarlık düzeylerinin iyileştirilmesi anlamında; sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan kişilerin eğitim harcamaları konusundaki giderleri, çeşitli burs ödenekleri ile karşılanabilir. Bütün bu çerçevede bireyleri öğrenmeye teşvik eden tüm unsurlar iyi işletilerek kişilerin bilgili ve bilinçli olmaları sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
With the increase in the developments in information and communication technologies, the acquisitions and competencies that the person who processes information should have in information processing have increased. For this reason, the information literacy levels that individuals should have should be reviewed. This study was conducted in order to examine the information literacy levels of teacher candidates. In this study, the information literacy levels of the participant individuals included in the study were examined according to various variables. The study is designed in a descriptive pattern. In the examination made according to the programs; It was observed that the computer and instructional technologies education program had the highest level of information literacy and the classroom teaching program had the lowest level of information literacy. According to the study findings; the older the person is, the more information literate. Information literacy levels of individuals with high income are also high. It was observed that people who stated that they frequently made research on obtaining information were more information literate. In examining the level of information literacy by gender; There was no significant difference between male and female individuals. According to the findings; It is recommended to revise the education plans of the programs by determining the deficiencies in the target audience. In terms of improving the information literacy level of individuals; The expenditures of people with low socio-economic status on education expenditures can be covered by various scholarship grants. In this framework, all elements that encourage individuals to learn can be operated well, and people can be informed and conscious.