Kronik inmeli hastalarda latissimus dorsi kas segmentlerinin fonksiyonel uzanma aktivitesi sırasında aktivasyonunun incelenmesi
Investigation of activation of latissimus dorsi muscle segments during functional reach activity in chronic stroke patients
  1. Tez No: 653289
  2. Yazar: TUBA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik inmeli bireylerde fonksiyonel uzanma aktivitesi sırasında farklı uzanma mesafesi ve yönlerinde latissimus dorsi (LD) kas segmentlerinin aktivasyon seviyelerini sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktı. Çalışmaya yaş ortalaması 54,45±3,45 olan 12 kronik inmeli birey ve yaş ortalaması 54,50±5,78 olan 11 sağlıklı birey dahil edildi. Farklı uzanma mesafeleri (kol boyu mesafesi, kol boyu mesafesinin %125'i ve uzanabildiği maksimum mesafe) ve farklı düzlemlerde (sagital ve skapular) uzanma aktivitesi sırasında LD kasının LD1-LD6 olmak üzere altı segmenti ile birlikte Anterior Deltoid (AD), Erektör Spina (ES) kaslarının aktivasyon seviyeleri yüzeyel elektromiyografi (EMG) ile kaydedildi. İnmeli bireylerin etkilenmiş tarafı ile sağlıklı bireylerin dominat tarafının EMG değerleri karşılaştırıldı. İnmeli bireylerin sagital ve skapular düzlemde maksimum uzanma mesafelerinin sağlıklı bireylere göre daha az olduğu bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the latissimus dorsi muscle segments activation levels in different reaching distances and directions during functional reaching activity between subjects with chronic stroke and healthy. Twelve chronic stroke subjects with a mean age of 54.45 ± 3.45 and 11 healthy subjects with a mean age of 54.50 ± 5.78 were included in the study. Surface electromyography (EMG) was used to record the muscle activation levels of Anterior Deltoid (AD), Erector Spina (ES) and six segments of the Latissimus Dorsi (LD), LD1-LD6, during reaching activity in different reach distances (arm length distance, 125% of arm length distance and maksimum distance) and in different planes (sagittal and scapular). EMG muscle activation levels were compared between affected side of chronic stroke subject and the dominant side of healthy subjects. In chronic stroke subjects, the activation levels of LD muscle segments during reaching in arm length distance were similar in both planes except for the LD3 muscle segment in the scapular plane (p>0.05).