Yerel diatomit topraklarının kokusuz toz sarımsak ile karışımının depolanmış bazı tahıl zararlılarına karşı etkinliği
Efficacy of local diatomaceous earths in combination with odorless garlic powder against some stored grain insects
  1. Tez No: 653291
  2. Yazar: MERVE GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARDA IŞIKBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada iki yerel diatomit toprağı (DE) preparatının (Detech® ve Demite®) tek başına ve bunların kokusuz sarımsak tozuyla belli oranlardaki karışımlarının bazı tahıl zararlılarına (Sitophilus oryzae (L.), Tribolium confusum du Val. ve Rhyzopertha dominica (F)) karşı etkinliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla buğday üzerinde 25±1 ˚C sıcaklık ve % 65±5 nispi nem ortamında tek başına iki yerel diatomit topraklarının ve bunların kokusuz sarımsak tozuyla karışımlarının 600, 900 ve 1500 ppm (mg DE/kg ürün) konsantrasyonlarda 7 ve 14 gün süreyle biyolojik testler yürütülmüş ve 65 gün sonra uygulamaların yeni nesil ergin sayıları belirlenmiştir. Mevcut çalışmada elde edilen sonuçlara göre buğday üzerinde tek başına Demite® ve Detech® diatomit toprağı uygulamaları ile Demite® ve Detech® diatomit toprağının kokusuz sarımsak karışımlarının (E3, E4, E5 ve E6) test edilen böceklere karşı etkinlikleri test edilen böcek türüne, uygulama konsantrasyonuna ve uygulama sürelerine göre önemli farklılıklar gösterdiği görülmüştür. Düşük konsantrasyonda (600 ppm) genel olarak Demite® diatomit toprağının kokusuz sarımsak karışımları (E5 ve E6) test edilen böceklere karşı etkinliklerin tek başına Demite® diatomit toprağı uygulamasına göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar düşük konsantrasyonda Demite® diatomit toprağı uygulamasına kokusuz sarımsak eklenmesinin test edilen böceklere karşı etkinliğin artmasına neden olduğunu göstermektedir. Detech® diatomit toprağı için elde edilen sonuçlar tüm konsantrasyonlarda Detech® diatomit toprağı uygulamasına kokusuz sarımsak eklenmesinin S. oryzae ve R. dominica erginlerine karşı etkinliğin önemli seviyede artmasına neden olmadığını gösterirken 600 ve 900 ppm konsantrasyonda Detech® diatomit toprağı uygulamasına kokusuz sarımsak eklenmesinin T. confusum erginlerin ölüm oranlarında önemli artışa neden olduğu görülmüştür. Sitophilus oryzae ve R. dominica için buğday üzerinde tüm konsantrasyonlarında (600, 900 ve 1500 ppm) yürütülen biyolojik testlerden elde edilen F1 ergin sayıları sonuçlarına göre tek başına yerel diatomit toprakların (Demite® ve Detech®) ve bunların kokusuz sarımsak ile karışımlarının (E3, E4, E5 ve E6) yeni nesil ergin sayıları ile her bir uygulamanın kontrol uygulamasından elde edilen yeni nesil ergin sayıları arasında istatistiki olarak önemli derecede fark olduğu saptanmıştır. Tüm diatomit toprağı ve diatomit toprağı ile kokusuz sarımsak karışımlarında %70 ile %98 arasında yeni nesil ergin sayılarında azalma olmasına rağmen hiçbir diatomit toprağı uygulaması veya diatomit toprağı ile kokusuz sarımsak karışımları S. oryzae ve R. dominica'nın yeni nesil ergin çıkışını tamamen engelleyemediği gözlenmiştir. Tek başına yerel diatomit toprakların (Demite® ve Detech®) ve bunların kokusuz sarımsak ile karışımların (E3, E4, E5 ve E6) uygulama konsantrasyonlarının artışı test edilen böceklerin ölüm oranlarında önemli artışa neden olmuştur. Genel olarak yüksek konsantrasyonda (1500 ppm) elde edilen ölüm oranları diğer iki uygulama konsantrasyonunda elde edilen ölüm oranlarından önemli seviyede daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışmada Demite® ve Detech® diatomit toprağına kokusuz sarımsak eklenmesinin bu iki ticari yerel diatomit toprağı preparatlarının düşük konsantrasyonlarda (
Özet (Çeviri)
In this study, the efficacy of two local diatomaceous earth (DE) deposits (Detech® and Demite®) alone and their mixtures with odorless garlic powder in certain proportions against some stored grain insect pets (Sitophilus oryzae (L.), Tribolium confusum du Val. and Rhyzopertha dominica (F)) was determined. For this purpose, the biological tests at 600, 900 and 1500 ppm (mg DE / kg wheat) concentrations of two local diatomaceous earth deposits alone and their mixtures with odorless garlic powder for 7 and 14 days were carried out at 25 ± 1 ºC temperature and 65 ± 5% relative humidity and the number of new generation adults were determined after 65 days of each treatment. According to the results obtained in the present study, the efficacy of Demite® and Detech® alone and their mixtures of odorless garlic (E3, E4, E5 and E6) on wheat against the tested insects was observed to have significant differences according to tested insect species, application concentration and exposure times. At low concentration (600 ppm), in general the mixtures of Demite® with odorless garlic (E5 and E6) had higher insecticidal efficacy than Demite® alone treatment. These results indicated that adding odorless garlic powder to Demite® diatomaceous earth at low concentrations resulted in increased insecticidal efficacy against the tested insects. The results obtained for Detech® diatomite earth show that the mixtures of odorless garlic with Detech® diatomaceous earth at all concentrations did not cause a significant increase in the insecticidal efficacy against S. oryzae and R. dominica adults, while the mixtures of odorless garlic with Detech® at 600 and 900 ppm concentration resulted in a significant increase in the adult mortalities. According to the results of F1 adult numbers at all concentrations (600, 900 and 1500 ppm) for S. oryzae and R. dominica there was a statistically significant difference between the number of new generation adults of Demite® and Detech® diatomaceous earth alone, their mixtures with odorless garlic powder (E3, E4, E5 and E6) and their control treatments. Although there was a decrease in the number of new generation adults ranging from 70% to 98% at Demite® and Detech® alone and their mixtures with odorless garlic powder treatments, it was observed that no diatomaceous earth alone and their mixtures with odorless garlic powder treatments could completely prevent S. oryzae and R. dominica from emerging new generation adults. Thee increase in the application concentration of local diatomaceous earths alone (Demite® and Detech®) and their mixtures with odorless garlic (E3, E4, E5 and E6) resulted in a significant increase in the mortality rates of the tested insects. In general, the mortality rates obtained at the high concentration (1500 ppm) were found to be significantly higher than those at the other two application concentrations (600 and 900 ppm). In this study, it was concluded that adding odorless garlic to local diatomaceous earths, Demite® and Detech® can be used in the control of stored grain insect pests at low concentrations (