Alman hamam böceği Blatella germanica'nın ergin öncesi dönemlerine karşı yerel bazı Türk diatom topraklarının toksik etkisi
Toxic effect of some Turkish diatom earths against pre-adolescent period of German cockroach Blatella germanica
- Tez No: 565558
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada K-16 ve K-14 kodlu yerel diatom topraklarının, beton, fayans ve parke yüzeyler üzerinde Alman hamamböceği (Blatella gemanica (L.)) 1-3 dönem arası nimflerine karşı ölüm etkisi araştırılmıştır. Üç farklı yüzey üzerinde B. germanica' nın 1-3 dönem arası nimf bireylerine karşı farklı süreler ile K-16 ve K-14 kodlu yerel diatomlarının 0.05, 0.10, 0.25, 0.75, 1.5 g/m2 dozları ile biyolojik testler uygulanmıştır. B. germanica nimflerinin ölüm oranlarına, tüm uygulama yüzeyleri (beton, fayans, parke) üzerinde yerel diatomların dozu ve B. germanica nimflerinin bu dozlara maruz kalma süresinin önemli derecede etkili olduğu tespit edilmiştir. K-16 kodlu yerel diatom toprağının 1.5 g/m2 dozunun tüm uygulama yüzeyleri üzerinde en yüksek etkiye sahip olduğu ayrıca beton yüzey üzerinde birinci gün sonunda %100 ölüm oranına ulaşmış iken fayans ve parke yüzeyler üzerinde üçüncü gün sonunda %100 ölüm oranına ulaştığı tespit edilmiştir. Fayans yüzeyler üzerinde denenmiş olan K-14 ve K-16 kodlu diatom toprağının farklı dozların sebep olduğu böcek ölüm oranı diğer iki beton ve parke yüzeylere oranla kıyaslandığında istatistiksel olarak genellikle daha etkili bulunmuştur. Fayans yüzeylerde K-14 diatom toprağının en düşük dozu olan 0.05 g/m2'de yedinci gün sonunda %100 hamam böceği ölüm oranına sebep olur iken beton ve parke yüzeylerde sırasıyla onikinci gün ve onuncu gün sonunda B. germanica nimflerinin %100 ölüm oranına sebep olmuştur. Uygulamada kullanmış olduğumuz 2 farklı diatom toprağının (K-16 ve K-14) 0.25 g/m2 dozunda parke yüzeyde böceğin maruz bırakılma sürelerindeki ölüm oranı tüm günlerde istatistiksel olarak benzer bulunup sadece yedinci gün sayımlarında ölüm oranında farklılık tespit edilmiştir. Genel olarak B. germanica nimflerine karşı K-14 ve K-16 kodlu yerel diatom topraklarının etkinliği her üç yüzeydede etkili bulunmuştur. Yürütülen bu çalışma sonunda yerel diatom topraklarının, B. germanica nimf mücadelesinde kullanılabilme potansiyeline sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mortality effect of K-16 and K-14 coded local diatom earths against the nymphs (1-3) of German cockroach (Blatella gemanica (L.)) on concrete, tile and parquet surfaces were investigated. Biological tests were performed against the nymphs of B. germanica on three different surfaces with doses of 0.05, 0.10, 0.25, 0.75, 1.5 g/m2 of local diatoms of K-16 and K-14. It was determined that the mortality rates of B. germanica nymphs, the dose of local diatoms and the exposure time of B. germanica nymphs to these doses were found to be significantly effective on all application surfaces(concrete, tiles, parquet). It was determined that 1.5 g/m2 dose of K-16 coded local diatom earth had the highest mortality effect on all application surfaces and caused 100% mortality rate on the concrete surface at the end of the first day, while it caused 100% mortality rate at the end of third day on the tile and parquet surfaces. Insect mortality rate caused by different doses of K-14 and K-16 diatom earths tested on tile surfaces was generally found to be statistically more effective as compared to the other two concrete and parquet surfaces. While the lowest dose of K-14 diatomaceous earth, 0.05 g/m2, on tile surfaces caused 100 % cockroach mortality at the end of the seventh day, it caused 100% mortality rate of B. germanica nymphs at the end of the twelfth and tenth days on concrete and parquet surfaces respectively. When compared mortality effects of two diatomaceous earths (K-16 and K-14) for the mortality rate of insect exposure times on the parquet surface, the dose of 0.25 g/m2 of both diatomaceous earth was found to be statistically similar on all days and only the difference in the death rate was determined on the seventh day. In general, the mortality effectiveness of local diatomaceous earths coded K-14 and K-16 against B. germanica nymphs were found effective on all three surfaces. At the end of this study, it was determined that local diatom earths have potential for management of B. germanica.