Videotorakoskopi yapılan hastalarda multimedya destekli hasta eğitiminin postoperatif ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of multimedia supported patient trainingon postoperative pain and anxiety in patients with videothoracoscopy
  1. Tez No: 653297
  2. Yazar: ADEM GENCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRHAN ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Preoperatif multimedya destekli hasta bilgilendirmesi postoperatif ağrı, anksiyete ve hatta postoperatif komplikasyonlar açısından olumlu etkiler göstermektedir. Bu çalışmanın amacı VATS yapılan hastalarda cerrahi öncesinde sözel ve yazılı bilgilendirmeye ek olarak uygulanan multimedya destekli bilgilendirmenin postoperatif ağrı ve anksiyete üzerine etkilerini saptamaktır. VATS yapılan 50 hasta çalışmaya alındı ve iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da bazal STAT-T testi operasyon öncesi ve sonrası STAI-S testi uygulandı. Multimedya bilgilendirme grubuna (MBG) ~6 dakikalık bilgilendirme videosu izletildi ve STAI-S testi tekrarlandı. Hastaların demografik verileri, cerrahi özellikleri, SFT değerleri, vital bulguları, VAS skorları ve analjezik tüketimleri kaydedildi. Her iki grup arasında demografik veriler, cerrahi özellikler ve SFT değerleri arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Preoperative multimedia supported patient information has positive effects on postoperative pain, anxiety and even postoperative complications. The aim of this study was to determine the effects of multimedia supported information on postoperative pain and anxiety in addition to verbal and written information in patients who underwent VATS. Fifty patients who underwent VATS were included in the study and divided into two groups. Both groups received baseline STAT-T test pre- and postoperative STAI-S test. About 6 minutes of information video was shown to the multimedia information group (MIG) and the STAI-S test was repeated. Demographic data, surgical features, PFT values, vital signs, VAS scores and analgesic consumption of the patients were recorded. There was no significant difference between the two groups in terms of demographic data, surgical features and PFT values.