Akciğer kanseri nedeniyle anatomik rezeksiyon yapılan hastalarda hastaneye yeniden yatışı etkileyen faktörler
Factors affecting readmission to the hospital in patients WHO have anatomical resection DUE to LUNG cancer
  1. Tez No: 737031
  2. Yazar: MERVE EKİNCİ FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF TURNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Primer akciğer kanseri nedeniyle anatomik rezeksiyon yapılan hastalarda, taburculuğun ilk otuz günlük döneminde; yeniden yatış için risk faktörlerini belirlemek, yeniden yatışın oranını saptamak ve zamanlamasını tanımlamak, sebep olan nedenleri ve yeniden yatışın sağ kalıma etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, 1 0cak 2004 ile 31 aralık 2021 tarihleri arasında 712 hasta akciğer kanseri nedeniyle opere edildi. Hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Taburculuğu izleyen ilk 30 günde hastanemizde gerçekleşen plansız yeniden yatışlar incelendi. Bulgular: Olgulardan 578 hasta[%81.2] erkek, 134 hasta[%18.8 ] kadındı. Yaş ortalaması 61.16± 9.85 idi. 30 günlük yeniden yatış oranı %14,7'ydi. Yaş, komorbidite sayısı, Charlson komorbidite indeksi, diabetus mellitus, hipertansiyon, kronik böbrek yetmezliği, düşük hemoglobin düzeyi, işlemi gerçekleştiren cerrah, videotorakoskopik yaklaşım, rezeksiyonun mediastinoskopi ile ayrı seansta yapılması, postoperatif dönemde komplikasyon meydana gelmesi, uzamış hava kaçağı, ampiyem, miyokard enfarktüsü ve gastrointestinal komplikasyonlar yeniden yatışla ilişkili bulundu. Yeniden yatış çoğunlukla akciğere bağlı nedenler ile gerçekleşti. Yeniden yatışı olan hastaların yatışı ilk yedi gün içerisinde oldu.
Özet (Çeviri)
Aim: In patients who underwent anatomic resection due to primary lung cancer, in the first thirty days of discharge; to identify the risk factors for readmission, to determine the rate and timing of readmission, to identify the causative causes and the survival effect of readmission. Material and Method: In the study, 712 patients were operated for primary lung cancer between January 1, 2004 and December 31, 2021. The patients were evaluated retrospectively. Unplanned readmissions in our hospital in the first 30 days after discharge were analyzed. Results: Of the cases, 578 patients [81.2%] were male and 134 patients [18.8%] were female. The mean age was 61.16± 9.85 years. The 30-day readmission rate was 14.7%. Age, number of comorbidities, Charlson comorbidity index, diabetes mellitus, hypertension, chronic renal failure, low hemoglobin level, surgeon performing the procedure, videothoracoscopic approach, resection with mediastinoscopy in a separate session, complications in the postoperative period, prolonged air leak, empyema, myocardial infarction and gastrointestinal complications were associated with readmission. Rehospitalization was mostly due to pulmonary causes. The hospitalization of the patients who were readmitted was within the first 7 days. In terms of 30 and 90 days mortality, it was found to be high in hospitalized patients [p=0.011 and