Doğu Anadolu Bölgesinde sosyal medya bağımlılığı ile bağlanma stillerinin ilişkisinin incelenmesi
The examination of relationship between social media addiction and attachment of individuals living in Eastern Anotolia Region
- Tez No: 653304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türkiye Bağımlılık Risk Profili ve Ruh Sağlığı Haritası (TURBAHAR) çalışması kapsamında gerçekleştirilen bu araştırma, Doğu Anadolu Bölgesinde ikamet eden bireylerin Sosyal medya bağımlılık düzeylerini ve bu bağımlılığın bağlanma ve bağlanma düzeyleriyle olan ilişkiler incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma Doğu Anadolu Bölgesinde 3200 kişinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bireylerin demografik bilgileri ile sosyal medya bağımlılıkları, bağlanma düzeyleri ile ilgili anket tarzında çalışma gerekleştirilmiştir. Araştırmanın very analizinde Sosyodemogrfik Bilgi Formu, Davranış Etkileme Yükü Formu ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanterinden yararlanılmıştır ve nicel araştırma yöntemleri ile karşılaştırmalı ve açıklayıcı analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular; sosyal medya bağımlılığının ve bireylerin yaşı ile anlamlı bir şekilde farklılaştığı, oluşturulan yaş gruplarından 18 – 23 yaş arasındaki bireylerin sosyal medya bağımlılık skorlarının gruplaması yapılan diğer yaş grupları göz önüne alındığında daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bağlanma alt boyutları incelendiğinde katılımcıların bağlanma kaçınma boyutu ile sosyal medya bağımlılıkları arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu ortaya çıkmışken bağlanma kaygı alt boyutu ile sosyal medya bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu anlamlı farklılaşmaya göre bireylerde kaçınma davranışları arttığında sosyal medya bağımlılık skorlarında da artış görülmektedir. Yordayıcı analizler incelendiğinde ise elde edilen bulgular; cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, hanedeki çocuk sayısı, yaş ve bağlanma alt boyutlarından kaçınma ve kaygının yordayıcı olarak anlamlı olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuçlara göre erkeklerde sosyal medya bağımlılığının kadın bireylerden fazla olduğu, eğitim düzeyi arttıkça bireylerin sosyal medya bağımlılıklarının arttığı, yaş ile sosyal medya bağımlılığının ilişkisi ise ters orantlı şekilde yaş küçüldükçe sosyal medya bağımlılığının arttığı, medeni durum bakımından bekar bireylerde bağımlılık skorlarının arttığı ve sahip olunan çocuk sayısı arttıkça bağımlılık skorunun arttığı görülmektedir. İlişki varyansın %11'sinde anlamlı saptanmıştır. Bu araştırmada ulaşılan sonuçların kendinden sonra gelen benzer araştırmalar için bir rehber ve destekleyici olacağı, ülke ve bölge kapsamında gerçekleştirilecek diğer araştırmalara katkı sunabilecektir.
Özet (Çeviri)
This research conducted within the scope of Addiction and Mental Health Profile of Turkey to examine and reveal the relationship between the social media addiction and attachement styles of people residing in the Eastern Anatolia Region. Research was carried out in Eastern Anatolia region with the participation of 3200 people. Demographic data of the individuals and social media addiction, and the level of attachment were surveyed. Sociodemographic Information Form, Behavior Impact Load Form and Experiences in Close Relationship Scale were used in the analysis of research and comparative and descriptive analyzes were performed with quantitative research methods. Findings obtained from the research are social media addiction and age of individuals were significantly different from those of the age groups. The social media addiction scores of individuals aged 18-23 were higher than those of other age groups. When the participants' attachement styles examined while there are no significant differentiation in between the avoidance attachement style and the social media addiction, it is found that there are a significant difference between the anxiety attachment style and social media addiction. When the predictive analysis is examined; gender, education level, marital status, number of children in the household, age and attachment subscales such as avoidance and anxiety were found that significant as predictors. According to the these results, the social media addiction in men is higher than that of women, the social media addiction of individuals increases as the education level increases, the relationship between age and social media addiction increases as the age decreases. It has found that the single participants are more social media addictive than the married ones. As the number of children in the household increases social media addiction score increases. The explanatory relationship was significant in 11% of the variance. The results obtained from this research would be a guide and supportive research for similar research that follow as well as similar research that will be carried out within the country or region.