Umurlu Aile Hekimliği Merkezi'ndeaile hekimliği uygulaması ve hasta profili: aile hekimliği alan eğitimi gereksinimini ne ölçüde karşılıyor?
Family medicine practice and patient profile in UmurluThe Center of Family Medicine: to what extent i̇t meetsthe needs of family medicine field training
  1. Tez No: 653322
  2. Yazar: NAZLI ŞENSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAY BAŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünyanın birçok ülkesinde ulusal sağlık sistemlerinin iyileştirilmesi için“yeniden keşfedilen”birinci basamağın ülkemizde önem kazanmaya başlaması, yaklaşık yarım yüzyıl öncesine dayanır. Ülkemizde sağlıkta reform çalışmaları son 20 yıldır yoğunluk kazanmıştır. Birinci basamağın iyileştirilmesi, yeniden örgütlenmesi ve birinci basamak hekiminin yetkinleştirilmesi için aile hekimliği uzmanlık programları uygulanmaya ve aile hekimliği disiplini tıp fakültelerinde tıp öğrencisi ve uzmanlık eğitiminde yerini almaya başlamıştır. Bu araştırmanın amacı Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Umurlu Aile Hekimliği Merkezi'ndeki aile hekimliği uygulaması ve hasta profilinin, uzmanlık ve tıp öğrencilerinin eğitimi için gerekli olan alan eğitimi gereksinimini ne ölçüde karşıladığını saptamak, Umurlu Aile Hekimliği uygulama polikliniğine başvuran hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik verilerini, başvuru nedenlerini, tanılarını ve tıbbi uygulama alanlarına göre dağılımını incelemek, Aile Hekimliği uzmanlık eğitiminde önem verilmesi gereken, sık görülen rahatsızlık/hastalık ve uygulamalara dikkati çekmek ve Aile Hekimliği uzmanlık eğitiminin içeriğinin belirlenmesine katkıda bulunmaktır. 1 Kasım 2002 – 31 Aralık 2004 tarihleri arasında Umurlu Aile Hekimliği Merkezine yapılan tüm başvuruların elle tutulan kayıtlarından hastaların demografik bilgileri, ilk başvuru nedenleri, aldıkları tanılar, ilaç yazdırma, tetkik, kontrol, sevk edildikleri uzmanlık dalları, konsültasyon istemleri incelendi. Kayıtlara dayalı bir durum saptaması olan bu çalışma, tanımlayıcı niteliktedir. Araştırmanın istatistiksel analizleri SPSS 11.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Kasım 2002 – Aralık 2004 dönemi boyunca Umurlu Aile Hekimliği Merkezi'ne toplam 1961 kişi, 2618 kez yeni görüşme için, 631 (%24,9) kez kontrol için, 71 (%2,7) kez ise sadece ilaç yazdırmak için başvurmuştur. Kişi başına düşen ortalama başvuru sayısı 1,3'tür. Umurlu Aile Hekimliği Merkezi'ne kayıtlı 1961 hastanın %62,1'i kadındır. Merkezimize en fazla ev hanımları, okul öncesi çocuklar ve çiftçiler başvurmuştur. Başvuruda bulunan hastaların çoğunluğunun sosyal güvencesi SSK ve Emekli Sandığıdır. 1961 hastanın aile hekimliği merkezimize başvuru sıklıkları incelendiğinde %80,8'inin bir kez, %12,4'ünün iki kez başvurduğu saptanmıştır. 2618 başvuruda hastaların toplam 222 farklı yakınma ve 221 tanısı mevcuttur. Hastaların tüm yakınmaları incelendiğinde en sık belirtilen ilk beş yakınma sırasıyla öksürük, ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve bel ağrısı idi. Hastalara en sık konulan tanılar incelendiğinde ise %26,3'üne tanı konulmadığı, %19,1'ine ÜSYE, %9'na hipertansiyon, tanısı konulduğu tespit edilmiştir. Hastalarımızın başka bir bölüme sevk oranı %5,2 olup en fazla acil ve pediatri polikliniğine sevk edilmiştir. Diğer klinik bölümlerden konsültasyon isteme oranı %9,7'dir. Konsültasyonlar en fazla kardiyoloji, KBB ve ortopedi kliniklerinden istenmiştir. 2618 başvuruda hastaların %44,5'inden tetkik istenmiştir
Özet (Çeviri)
Primary healthcare system, rediscovered for improvement of national health care systems in a lot of countries worldwide, began to gain importance in Turkey approximetely half century ago. In the last two decades, attempts for revolution of healthcare reform incresed in our country. Family medicine specialty programmes evolved in clinical practice and family medicine took its place in medical schools as a discipline both in medical education and residency training programmes. These changes are all for reorganization and increasing the quality of primary health care, and gualification of primary care doctors. The goal of this study is to detect to what extent does the patient profile and family medicine practices at Adnan Menderes University Family Medicine Center cover the educational needs of the students and residents in respect to family practice training, and to evaluate the demoghraphic features, complaints, and diagnosis of the patients referred to the center. We also aimed to emphasize common complaints and diseases we come acroos with in our daily practice, that deserve attention, in order to make a contribution to family medicine residency programme. The demographic features, first complaints, diagnoses, medications, diagnostic tests, controls, referrals and consultations of all applications between November 1, 2002 – December 31, 2004 were reviewed from our data base in Umurlu Family Medicine Center. This is a record-based descriptive study. Statistical analyses were performed by SPSS 11.0 programme. 1961 patients made to Umurlu Family Medicine Center between November 2002-December 2004. The mean application number was 1,3/patient. Sixty two percent the patients were women. Housewives, pre-school children and farmers were the most applied groups to the center. Health insurance of the patients was mostly Social Insurance İnstitution. Of the total 1961 patients, 80.8% applied once and 12.4% applied two times. There were 222 different complaints and 221 diagnosis for 2618 applications. Cough, fever, headache, sore throat and lomber pain were the most declared first complaints respectively. The most frequent diagnoses were no diagnosis with 26.3%, upper respiratory tract infection with 19.1% and hypertension with 9%. Referral rate was 5.2% and referrals were mostly to emergency service and pediatrics clinics. Cardiology, ear-nose-throat and ortopedics were the most consultated clinics and consultation rate was 9.7%. Diagnostic tests were required from 44.5% of the 2618 applications.