Odontojen kistik lezyon ile ilişkili gömülü mandibular 3.molar dişlerin travma sonrası angulus bölgesinin frajilitesine etkisi
The effect of odontogenic cystic lesion associated mandibular 3.molar on the fragilityof the angle of mandible after trauma
- Tez No: 653352
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP GÜNBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Mandibula, mukavemetli yapısına rağmen vücuttaki belirgin konumu ve anatomik yapısı itibariyle maksillofasiyal bölge travmalarında en çok kırılan kemiklerden biridir . Mandibulada yer alan gömülü dişler travma esnasında çeneyi zayıflatarak fraktür oluşma riskini arttırır. Bu nedenle bu komplikasyonun engellenmesi için önleyici cerrahi tekniklere ihtiyaç olabilmektedir. Odontojenik kistik lezyonlar genellikle gömülü yirmi yaş dişi ile ilişkili olup yapılan çalışmalarda bu oran %80 olarak raporlanmıştır. Mandibular 3. molar dişler angulus bölgesi fraktürleriyle ilişkili olabilmekte olup varlıkları biyomekanik açıdan önemlidir. Ancak gerçek bir model üretmenin zorluğu sebebiyle 3.molar dişlerin varlığının fraktür oluşumu riskini arttırdığını kanıtlayan biyomekanik perspektif içeren yeterli sayıda çalışma yoktur. Çeşitli çalışmalarda kırık hattında mandibular 3.molar diş varlığı angulus mandibula fraktürleriyle ilişkilendirilmiştir. Ancak odontojen kistik lezyonla ilişkili gömülü 3.molar dişlerinin angulus bölgesinin frajilitesine etkisini değerlendiren çalışma sayısı azdır. İnsan çenelerinde yapılan klinik çalışmaların sınırlılıkları nedeni ile gerçek çeneyi taklit edebilen 3 boyutlu modelleme tekniği ile elde edilecek sonuçlar, koruyucu önlemlerin alınabilmesi açısından önemlidir. Sonlu elemanlar analizi, insan mandibulasının kompleks biyomekanik özelliklerinin farklı parametrelerle elde edilmesini sağlayan ve yararlı sonuçlar gösteren, non-invaziv bir yöntemdir. Bu tezin amacı mandibula travmalarında odontojenik kistik lezyonlarla ilişkili mandibular yirmi yaş dişlerinin varlığının, mandibula angulus bölgesinin kırılganlığına olan etkisinin sonlu elemanlar analiziyle araştırılmasıdır. Sonlu elemanalar analizinin aşamaları sırasıyla ''model oluşturulması'', ''sonlu elemanlar ağının oluşturulması'' , ''sınır şartlarının ve yüklerin belirlenmesi'', ''modelin çözdürülmesi'', ''son işlem''dir. Çalışmamızda kalan tüm değişkenler özdeş olmak üzere gömük mandibular sağ yirmi yaş dişinin sağlıklı olduğu 1 adet ve aynı dişin artan harcimlerde odontojenik kist ile ilişkili olduğu 3 adet olmak üzere, toplamda 4 adet IV mandibula modeli ''Rhino'' bilgisayar yazılımıyla dijital ortamda 3 boyutlu olarak modellenmiştir. Ardından modellere ipsilateral, kontralateral ve simfiz bölgelerinden 2000 N kuvvet uygulanarak her iki taraftaki bukkal ve lingual kemiklerin angulus bölgelerinin uygulanan kuvvetlere olan cevabı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite its strong structure, the mandible is one of the most fractured bones in maxillofacial trauma due to its prominent position in the body and its anatomical structure. Impacted wisdom tooth in the mandible weaken the jaw during trauma, increasing the risk of mandible fracture. Therefore, preventive surgical techniques may be needed to prevent this complication. Odontogenic cystic lesions are generally associated with impacted third molar teeth, and this rate has been reported as 80% in studies. Mandibular third molar teeth may be associated with angulus fractures and their presence is important in terms of biomechanics. However, due to the difficulty of producing a real model, there are not enough studies involving a biomechanical perspective to prove that the presence of 3rd molar teeth increases the risk of fracture formation. In various studies, the presence of mandibular third molar teeth in the fracture line has been associated with angulus mandibular fractures. However, there are few studies evaluating the effect of impacted third molar teeth associated with odontogenic cystic lesions on the fragility of the angulus region. Due to the limitations of clinical studies in human jaws, the results obtained with the 3D modeling technique that can mimic the real jaw are important in terms of taking protective measures. Finite element analysis is a non-invasive method that provides the complex biomechanical properties of the human mandible with different parameters and shows beneficial results. The aim of this thesis is to investigate the effect of the presence of mandibular third molar associated with odontogenic cystic lesions on the fragility of the mandibular angulus region in mandibular traumas using finite element analysis. The stages of finite element analysis are“modelling”,“meshing”,“ boundary conditions and loads”,“model solution”,“post processing”. All the remaining variables in our study are identical, a total of 4 mandibular models, 1 in which the impacted mandibular right wisdom tooth is healthy and 3 in which the same VI tooth is associated with odontogenic cysts in incremental expenditures, has been modeled in 3 dimensions in digital environment with“Rhino”computer software. Then, the response of the angulus regions of the buccal and lingual bones on both sides to the applied forces was examined by applying 2000 N force to the models from the ipsilateral, contralateral and symphysis mandible.