10 - 20 mm büyüklüğündeki böbrek üst kaliks taşlarının tedavisinde retrograd intrarenal cerrahi ve perkütan nefrolitotomi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of retrograde intrarenal surgery and percutaneous nephrolithotomy methods in treatment of upper calyceal stones of 10–20mm
  1. Tez No: 653355
  2. Yazar: VOLKAN SELMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: En uzun çapı 10 - 20 mm arası olan üst kaliks böbrek taşlarında RİRC ve PNL yöntemlerinin başarı ve Modifiye Clavien sınıflamasına göre komplikasyonlarını karşılaştırmak. GEREÇ VE YÖNTEM: En uzun çapı 10 - 20 mm arası ve üst kaliks yerleşimli taşı olan 124 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelenerek RİRC uygulanan 61 hasta 63 Grup I ve PNL uygulanan 63 hasta Grup II olarak randomize edildi. Komplikasyonlar Modifiye Clavien sınıflandırılmasına göre değerlendirildi. BULGULAR: Grup I deki hastaların ortalama yaşları 46,4 (±11,2), Grup II'de ortalama 47,4 (±11,6) idi. Birinci grupta taşsızlık oranı % 98.4 (60/61) olarak bulundu. İkinci gruptaki hastalarda ortalama taşsızlık oranı % 95.2 (60/63) idi. İki yöntem başarı oranları karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı bir fark bulunmadı. Grup I'de ortalama komplikasyon oranı %9.8 (6/61) idi. Grup II'deki ortalama komplikasyon oranları değerlendirildiğinde %11.1 (7/63) bulundu. İki grup arasında gelişen komplikasyon oranları benzerdi (p=0.817). SONUÇ VE ÖNERİLER: Bizim çalışmamızda RİRC ve PNL yöntemlerinin başarı ve komplikasyon oranlarının benzer olduğu ancak PNL'nin diğer yönteme göre daha fazla yüksek gradeli komplikasyon gözlenmesi ile öne çıktığı görülmüştür. Sonuç olarak, iki yöntem de yüksek başarı oranlarına sahip teknikler olmakla birlikte RİRC tekniğinin daha az yüksek dereceli komplikasyonlara sebep olması ve diğer avantajları nedeniyle üst kaliks taşlarında daha çok faydalanılan yöntem olma yolunda ilerlemektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: To compare the success and complications of retrograde intrarenal surgery and percutaneous nephrolithotomy in the treatment of 10 – 20 mm in the longest diameter upper calyx renal stones according to modified Clavien classification system. MATERIAL AND METHODS: The files of 124 patiens who had 10 – 20 mm in the longest diameter superior calyx renal stone analyzed retrospectively and randomized 61 patients undergoing RIRS as Group I and 63 patients undergoing PNL as Group II. Complications evaluated according to modified Clavien classification system. RESULTS: The mean age was 46,4 (±11,2) in Group I and 47,4 (±11,6) in Group II. Stone free rate was found % 98.4 (60/61) fort he first group. Stone free rate was % 95.2 in Group II. There was no statistically significant difference comparing the success rates between two groups. Complication rate was %9.8 (6/61) in Group I. When the complation rate in Group II evaluated it was found %11.1 (7/63). The complication rates were similar in both groups (p=0.817). 64 CONCLUSIONS: In our study, it was shown that the complication rates were similar in RIRS and PNL groups but more higher grade complications were seen in PNL group compared to the other technique. As result, however both techniques have higher success rates; RIRS technique is on its way to becoming the most utilizing procedure for the upper calyx renal Stones because of having less high grade complications and other advantages.