Böbrek alt kaliks taşı tedavisinde uygulanan retrograd intrarenal cerrahi işleminde başarısızlığı öngören faktörler nelerdir?
WHAT ARE THE FACTORS PREDICTING SUCCESS FOR RETROGRADE INTARERENAL SURGERY IN THE TREATMENT OF RENAL LOWER CALYX STONES?
- Tez No: 653356
- Danışmanlar: DR. HİKMET TOPALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Böbrek alt kaliks taşları tedavisinde uygulanan RIRC başarısını belirleyen faktörleri belirlemek Gereç ve Yöntem: Böbrek alt kaliks taşı nedeniyle RIRC uygulanan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. RIRC uygulanıp işlem sonunda başarılı ve başarısız olunanlardan IVU'si olanlar değerlendirmeye alındı. Hastaların demografik verileri ve IPA, IL, IW, PCH değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Başarılı olunan 102 hastanın yaş ortalaması 47±13,6, başarısız olunan 29 hastanın yaş ortalaması 49,5±11,9 idi. Başarılı olunan gruptaki hastaların taş boyutu ortalaması 10mm(6-54), başarısız olunan gruptaki hastaların taş boyutu ortalaması 19mm(8-45) idi. Aradaki fark istatiksel olarak anlamlıydı.(p0,05) Çok değişkenli analiz sonucunda PCH, IPA ve taş boyutu anlamlı faktörler olarak bulundu. Sonuç ve Öneriler: Bizim çalışmamızda IPA, PCH, taş boyutu alt kaliks taşlarında RIRC başarısını etkileyen faktörler olarak belirlendi. Bu faktörler açısından uygun olmayan hastalarda tedavi yöntemi olarak PNL önerilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine factors affecting RIRS success in the treatment of renal lower calix stones Material and Methods: The results of patients were evaluated retrospectively. The patients who have preoperative intravenous urography were divided into two groups as successful (102) and unsuccessful(29). The demographic characteristics and IPA, IL, IW and PCH values were compared among two groups. Results: Mean patient age was 47±13, 6 in successful group and 49,5 ±11,9 in unsuccessful group. The mean stone size was 10 mm (6-54mm) in successful group, 19mm in unsuccessful group. The difference was statistically significant. Mean IPA was 85,8 ±16,9 degree in successful group, 54,7±11,5 degree in unsuccessful group. The mean PCH was 1,9 cm (0,5-4cm) in successful group, 2,3 cm (0,7-3,9cm) in unsuccessful group. The mean IL were 2,7±0,8 cm and 3,2±0,7 cm in successful and unsuccessful group, respectively. The mean IW were 0,7 cm (0,2-2,3cm) and 0,7 cm (0,3-2) in successful and unsuccessful group, respectively. The difference was statistically significant for IPA, PCH, IL (p0, 05). After multivarient analyse, PCH, IPA and stone size were significant factors. Conclusions: In our study we found that IPA, PCH and stone size were significant factors affecting RIRS success in the treatment of renal lower calix stones. The patients who are unfavorable for these factors have to undergo PNL for treatment of renall lower calix stones.