Manyetik alünit ile sulu çözeltilerden bazı ağır metal iyonlarının giderimi
Removal of some heavy metal ions from aqueous solutions by magnetic alunite
  1. Tez No: 653359
  2. Yazar: YASEMİN BALK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada doğal bir sorbent olan alünit minerali manyetik olarak modifiye edilmiş ve manyetik alünitin sulu çözeltilerden Pb+2 ve Cu+2 iyonlarının gideriminde adsorban olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Bu amaçla, kesikli ve sürekli sistemde adsorpsiyon çalışmaları yapılmıştır. pH, sıcaklığa bağlı etkileşim süresi, adsorban ve başlangıç metal iyonu derişimi, iyonik şiddet ve yabancı iyon etkileri kesikli sistemde incelenmiştir. Çalışmada elde edilen deneysel verilere bazı kinetik modeller uygulanmıştır. Adsorban, zeta potansiyeli, BET, DTA/TG, VSM, IR, SEM ve EDS analizleri ile karakterize edilmiştir. Son olarak, manyetik alünitin gerçek atıksu ortamındaki adsorpsiyon performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a natural sorbent, alunite mineral was magnetically modified and the usability of the magnetic alunite in the removal of Pb+2 and Cu+2 metal ions from aqueous solutions as adsorbent was investigated. For this aim, adsorption studies were conducted in batch and continuous systems. The effects of pH, contact time depends on temperature, adsorbent and initial metal ion concentration, ionic strength and co-ion were investigated in batch system. Some kinetic models were applied to obtained experimental data in this work. The adsorbent was characterized by zeta potential, BET, DTA/TG, VSM, IR, SEM and EDS analysis. Finally, adsorption performance of the magnetic alunite was evaluated in the real wastewater medium.