Ergenlerde siber zorbalık, siber mağduriyet, depresyon ve başetme ilişkisi
The relationship of cyber bullying, cyber victimization, depression, and cope with in adolescents
  1. Tez No: 789557
  2. Yazar: ÜMMÜ BOYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışma Denizli Merkezefendi ilçesindeki lise öğrencilerinde siber zorbalık, siber mağduriyet, depresyon ve başetme ilişkisini belirlemek amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma evrenini Denizli ili Merkezefendi ilçesindeki ortaöğretim kurumlarında bulunan 5686 öğrenci, örneklemi ise 466 öğrenci oluşturmuştur. Kayıplar nedeniyle 445 öğrenci ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplamak için Sosyodemografik Özelliklere İlişkin Soru Formu, Siber Zorbalık Ölçeği, Siber Mağduriyet Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, nicel değişkenler için ortalama±standart, minimum, maksimum ve range olarak verilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile kontrol edilmiştir. Ölçek toplam puanlarının bağımsız gruplar arası karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi, Kruskall-Wallis H testi ve Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ölçek toplam puanları arasındaki ilişkiler Spearman Korelasyon Analizi ile incelenmiştir. p˂0,05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların sosyodemografik özellikleri incelendiğinde % 58,4' ünün (n=260) kadın, % 41,6' sının (n=185) erkek olduğu, yaş ortalamalarının ise 15,99±1,13 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:This study was conducted as a cross-sectional study to determine the relationship between cyber bullying, cyber victimization, depression and coping in high school students in Denizli Merkezefendi district. Materials and Methods: The population of the research consisted of 5686 students in secondary education institutions in Merkezefendi district of Denizli province, and the sample consisted of 466 students. The sample consisted of 466 students. Due to the losses, the study was carried out with 445 students. Sociodemographic Characteristics Questionnaire, Cyber Bullying Scale, Cyber Victimization Scale, Beck Depression Scale and Coping Attitudes Assessment Scale were used to collect data in the study. Descriptive statistics; numbers and percentages for categorical variables, mean±standard, minimum, maximum and range for quantitative variables. The conformity of the data to the normal distribution was checked with the Kolmogorov-Smirnov test. Mann-Whitney U test, Kruskall-Wallis H test and One-way analysis of variance (ANOVA) were used to compare the scale total scores between independent groups. Relationships between scale total scores were examined by Spearman Correlation Analysis. The p˂0.05 value was considered statistically significant. Results: When the sociodemographic characteristics of the participants were examined, it was determined that 58.4% (n=260) were female, 41.6% (n=185) were male, and the mean age was 15.99±1.13.