11. sınıf öğrencilerine 'sindirim sistemi' konusunun REACT Stratejisi ile öğretimi
Teaching of 'digestive system' through REACT Strategy to 11th grade students
- Tez No: 653385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı REACT stratejisine dayalı öğretimin 11. sınıf öğrencilerinin 'Sindirim Sistemi' konusundaki başarılarına, bilginin kalıcılığına, biyoloji dersine ve biyoloji bilimine yönelik tutumlarına, yaşam temelli biyolojiye yönelik motivasyon düzeylerine ve yapılandırmacı öğrenme ortamına yönelik görüşlerine etkisini incelemektir. Yöntem: Bu araştırmada nicel araştırma yaklaşımının deneysel desenlerinden biri olan yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim-öğretim yılı içerisinde Erzurum ili merkezinde bulunan ve rastgele belirlenmiş bir lisenin 11. sınıfında öğrenim gören toplam 50 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 'Sindirim Sistemi Başarı Testi' ve 'Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu' ile alan yazında halihazırda farklı araştırmacılar tarafından geliştirilmiş olan 'Biyoloji Bilimi ve Dersine Yönelik Tutum Ölçeği', 'Yaşam Temelli Biyoloji Motivasyon Ölçeği' ve 'Yapılandırmacı Öğrenme Ortamları Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler (aritmetik ortalama, standart sapma) ile bağımsız örneklem t-testinden yararlanılmıştır. Ayrıca deney grubundan 9 öğrenciyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin başarı testine ait son-test ve kalıcılık testi puanları açısından gruplar arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğrencilerin tutum ve motivasyon ölçeklerinden elde edilen puanlar açısından gruplar arasında deney grubu lehine anlamlı düzeyde farklılıklar ortaya çıkmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin yapılandırmacı öğrenme ortamına yönelik görüşleri arasında ise anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan deney grubu öğrencileri ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerde söz konusu yöntemin çoğunlukla avantajlı yönlerinin olduğu öğrenciler tarafından dile getirilmiştir. Sonuç: Sonuç olarak çalışmanın bulguları başarı, bilginin kalıcılığı, derse yönelik tutum ve motivasyon açısından REACT stratejisine dayalı öğretimin kontrol grubunda yürütülen program tabanlı öğretime göre daha etkili olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla öğrencilerin günlük yaşam ile bağlantı kurmasını sağlayan yaşam temelli öğrenme yaklaşımları göz önünde bulundurularak hazırlanacak öğretim programlarına eğitim-öğretim sürecinde yer verilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to examine the effect of the teaching based on REACT strategy on 11th grade students' achievements towards the 'Digestive System', retention of knowledge, attitudes towards biology course and biology science, motivation levels towards context-based biology and their views on the constructivist learning environment. Method: Quasi-experimental method, one of the experimental designs of quantitative research approach, was used in this research. The sample of the research consists of totally 50 students attending to the 11th grade of a randomly designated high school in the center of Erzurum during the 2019-2020 academic year. Data collection tools included 'Digestive System Achievement Test' and 'Semi-Structured Interview Form' developed by the researcher, and also 'Biology Science and Course Attitude Scale', 'Context-Based Biology Motivation Scale' and 'Constructivist Learning Environments Scale' developed by different researchers in literature were used. The descriptive statistics (arithmetic mean, standard deviation) and the independent samples t-test was utilized to analyze the data obtained. In addition, qualitative data obtained from semi-structured interviews with 9 students in the experimental group were analyzed by content analysis. Findings: According to the findings, statistically significant differences emerged between groups in favor of the experimental groups in terms of the post-test and retention test scores for the achievement test. In addition, significant differences emerged between groups in favor of the experimental groups in terms of the scores obtained from the attitude and motivation scales. It was determined that there was not significant difference between the students' opinions in the experimental and control groups regarding the constructivist-learning environment. On the other hand, it was stated by the students that the this method had mostly advantageous aspects during semi-structured interviews hold with students of the experimental group. Result: As a result, the findings of the study indicated that REACT strategy based instruction is more effective than curriculum based instruction in terms of achievement, retention of knowledge, attitude towards the course and motivation. Therefore, it is important to be included in the educational process the curriculums which are prepared as taking into account the context-based learning approaches that enable students to connect with daily life.