Evaluation of optimal Ki-67 cutoff value differentiating astrocytomas, oligodendroglioma and glioblastoma
Optimal Ki-67 kesme değeri farklılıklarının astrocytomas, oligodendroglioma ve glioblastoma değerlendirilmesi
- Tez No: 653386
- Danışmanlar: PROF. DR. OZLEM YAPİCİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Gliomalar, CNS primer malign tümörlerinin yaklaşık %80'ini işgal eden ve beyin tümörleri arasında ilk sırada yer alan heterojen bir malignite grubudur. Ki-67, bir tümörün patolojik çalışmasında rutin olarak değerlendirilen bir proteindir. Prognostik, öngörücü ve terapötik rolleri nedeniyle literatür boyunca bir çoğalma belirteci olarak geniş çapta araştırılmıştır. Bahçeşehir Üniversitesi Medical Park / Göztepe'deki 102 hastanın yerel bir Türk kohortu, bu retrospektif çalışmaya, ki-67 protein seviyesinin kesin bir kesme noktasını belirlemek, glioma WHO tarafından verilen notlar arasında ayrım yapmak ve olası öngörüyü keşfetmek için dahil edildi. II, III ve IV lezyonları olan arşiv erişkin malign glioma serilerinde Ki-67 proliferasyon indeksi ile ameliyat öncesi diferansiyel beyaz kan hücrelerinin ilişkisi. İstatistiksel testler, %9,5 ki-67 ekspresyon seviyesinin derece IV Glioblastoma ile derece II ve III astrositik ve oligodendroglia gliomalar arasında anlamlı bir kesme değeri olduğunu ortaya koydu. Bulgularımıza göre, yaş ve preoperatif ölçülen Monosit sayısı ki-67 düşük (
Özet (Çeviri)
Gliomas are a heterogenous group of malignancies, occupying nearly 80% of CNS primary malignant tumors and rank the first among brain tumors. The Ki-67 is a routinely assessed protein in the pathological study of a tumor. It's widely investigated as a proliferation marker throughout the literature for its prognostic, predictive and therapeutic roles. A local Turkish cohort of 102 patient in the Medical Park/ Goztepe, Bahcesehir university, were enrolled in this retrospective study, to identify a precise cut point of ki-67 protein level, separates between glioma WHO assigned grades, and to explore the possible predictive relationship between Ki-67 proliferation index and the preoperatively levels of differential white blood cells in series of archival adult malignant gliomas with grade II, III and IV lesions. The statistical tests revealed that ki-67 expression level of 9.5% is a significant cutoff value between grade IV Glioblastoma and grade II and III astrocytic and oligodendroglia gliomas. And according to our findings, Age and preoperatively measured Monocyte's count showed a statistical difference between patients with low (