Musa ve Keldağlarının (Hatay) bitki ekolojisi
Phytosecology of the mountains Musadağı and Keldağ (Hatay)
- Tez No: 65340
- Danışmanlar: PROF. DR. ATABAY DÜZENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
VI öz Bu çalışma, Hatay ili sınırlan içerinde yer alan Musa ve Keldağ'lanmn vejetasyon yapısı ve ekolojik özelliklerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonucunda, Musadağı'nın asıl Akdeniz vejetasyon katında yer alan Oııercııs coccifera'nm hakim olduğu maki vejetasyonu ve Pimıs hrutia ormanlarından 3 bitki birliği tesbit edilmiştir. Bu birliklerden maki vejetasyonuna ait olan ve ilk kez bu çalışma ile tanımlanan birlik Quercion calliprini alyansı, Pimıs hrutia ormanlarından tesbit edilen diğer iki birlik ise Ptosimopappo-Quercion alyansına bağlanmıştır. Her iki alyansta Quercetalia ilicis ordosu ve Ouercetea ilicis sınıfının araştırma alanındaki temsilcileridir. Fagus orientalis, Carpinus orientalis var orientalis, Oııercııs cerris var. cerris, Buxus sempervirens, Ostrya carpinifolia ve ibrelilerden (Konifer) Finns nigra subsp. nigra'mn araştırma alanında oluşturduğu üst Akdeniz katından 7 bitki birliği ilk kez bu çalışma ile tanımlanmıştır. Bu birliklerin hepside üst Akdeniz katını karakterize eden O s t r y o - Quercion alyansı, Querco-Cedretalia ordosu ve Quercetea pubescentis sınıfına bağlanır. Diğer araştırma alanımız Keldağ'dan ise Quercion calliprini alyansı içerisinde temsil edilen Oııercııs coccifera ve Phillyrea latifolia maki katı ile Pimıs hrutia ormanlarından 3 yeni birlik saptanmıştır. Bu birlikler ve alyans Quercetalia ilicis ve Quercetea ilicis ordosuna bağlanır. Bu dağın zirveye yakın steplerinden 4 yeni birlik tanımlanmıştır. Bu birlikler yine ilk kez bu çalışma ile saptanan Phlomido-Ferulion alyansı içerisinde yer alır. Bu alyans Astragalo- Gundeîietalia ordosu ve Astragalo-Brometea sınıfını bağlanmıştır. Keldağ'm step öncesi alanından ayrıca 3 adet bitki grubu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT This research has been carried to put forward the structure and ecology of the vegetation on the mount of the Musa and Keldağ in Hatay-Türkiye. As result, three plant associations in the maquis of Onercns cocci/era and the coniferous forests of Finns brutla from the eu-Mediterranean belt of the mount Mousa. One of them which is belonging to maquis vegetation has been determinated at first time in the alliance ofQuercion calliprini. Others belong to the coniferous forests of Finns hruiia in the alliance ofPtosimopappo-Quercion. All of them take place in the order ofQuercion ilicis and the class of Quercetea i 1 i c i s. Seven plant associations has been investigated at first time from the supra- Mediterranean which is composed by Fagns orientalis, Carpimis orientalis var. orientalis, Onercns cerris var. cerris, Bnxiis sempervirens, Ostrya carpinifolia and the coniferous forests of the Finns nigra subsp. pallasiana. All the associations in the supra- Mediterranean take place in the alliance ofOstryo-Quercion, The order of Quercion-Cedretalia and the class of Q uercetea pubescentis. Three plant associations has been determinated as the new for the science the maquis belt which is dominated by Qiterctts cocci/era, Phillyrea latifolia, and the coniferous forests of the Finns brniia in the mount of Keldağ which is other research area of ours. These associations has been put in the alliance of Quercion calliprini, The order of Quercetalia ilicis and the class of Quercetea ilicis. Four new associations in the new alliance ofPhlomido- F e r u 1 i o n has been described at the firs time near to the highland of Keldağ by this research. This alliance and associations has been put in the order ofAstragalo- Gundelietalia and the calss ofAstragalo-Bromotea. In addition, three plant groups from the destroyed forestland from Keldağ.