Karbamatlı bir insektisid olan Marshal etkin maddesi Carbosulfan'ın insan lenfositleri üzerindeki sitogenetik etkileri
- Tez No: 23183
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET însektisid ve nematosid olarak Çukurova bölgesinde yoğun bir şekilde kullanılan Marshal ve onun etkin maddesi Car bosu l fan ' ın insan per if erik lenfositleri ürerinde sit.ogenetik etkilerini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışmada, kültüre ilave edildiği saman son konsantrasyonları 10-6-, 5x10-6, 10 5 ve 5;:10-5= (v/v) olar. Car boşu İfan ve Marshal 'm İS, 24 ve 48 saatlik muamele sürelerinde etkileri incelenmiştir. Hem Carbosulfan hem de Marshal belirtilen muamele sürelerinde ve konsantrasyonlarda SCE sayısında herhangi bir artışa sebep olmamışlardır. Her iki test maddesi de RI 'ni 12 saatlik muamele süresinde etkilemezken aynı sürede MI 'i azaltmışlardır. 24 ve 48 saatlik muamele sürelerinde ise hem RI hem de MI 'nin doza bağlı olarak düşmesine sebep olmuşlardır. Aynı şekilde Carbosulfan CA oluşumunu bütün konsantrasyonlarda ve tüm muamele sürelerinde artırmıştır. Marshal 'da bütün muamele sürelerinde fakat, sadece son iki konsantrasyonda (10~5 ve 5x:10-=5) CA'yı önemli derecede indük lemistir. Halbuki Carbosulfan tüm muameleli gruplarda CA oluşumunu artırmıştır. Ayrıca Carbosulfan, CA oluşumunu, RI ve MI 'nin düşmesini Marshal 'dan daha fazla etkilemiştir. Carbosulfan ' m bütün konsantrasyonlarında gap sayısının kontrollere nazaran arttığı saptanırken, Marshal ile muamelede özellikle son iki konsantrasyonda bu artışın gerçekleştiği kaydedilmiştir. Muamele konsantrasyonu ve süresinin artışı ile gap sayısı arasında her hangi bir ilişki kur u 1 amam ış t ır.Her iki test maddesi samana ve konsantrasyona bağlı bir durum göstermeksizin spiral çözülmesi oranında da önemli artışlar yapmışlardır. Kontraksiyon lu kromozoma sahip hücrelerin oranındaki artış hem Carbosulfan hem de Marshal 'm özellikle en yüksek konsantrasyonlarında (5x1 0~5) belirgin bir şekilde olduğu görülmüştür. Her ikisi 12 ve 24 saatlik muamele sürelerinde kontraksiyona sebep olmaktadırlar. Fakat 12 saat Carbosulfan ve Marshal ile muamele edilen kültürlerde kontraksiyon lu kromozoma sahip hücrelerin oranı, 24 saattakinden daha fazla olduğu görülmüştür. Görüldüğü gibi gerek Carbosulfan gerekse Marshal 'm DNA yapısının değişmesi, DNA replikasyonu ve mi toz bölünme üzerinde etkili olduğu, kromozom kontraksiyonuna sebep olması ile de koişisin'in etkisine benzer bir etkiye sahip oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to attempt to investigate the sitogenetic effects of Marshal and its effective substance, Carbosulfan, on human peripheral lymphocytes, used widely as insec: tic ide/nematoc ide in Çukurova region. For this purpose, the effects of Carbosulfan and Marshal which had 10_6, 5xl0-6", 10-a and 5x;10_5 final concentrations have been studied for IE, 24 and 48 hours of treatment time. During the treatment time and concentrations mentioned above both Carbosulfan and Marshal did not have any effects in value of SCE. While both test substances did not influence the RI for 12 h, they decreased the MI in the same treatment time. During the 24 and 48 hour -treatment time, both RI and MI were reduced depending on their concentrations. In the same way formation of CA were increased by Carbosulfan during all of the treatment time, and concentrations. Marshal, significantly induced the formation of CA only at two highest concentrations (10-5 and 5x:10~5 v/v) during all of the treatment times, however, Carbosulfan increased the value of CA during all of the treatment times. Besides formation of CA, the decrease of RI and MI were influenced by Carbosulfan more than Marshal. While the number of gaps, at all of the concentrations of Carbosulfan, were increased compared to the control, at the only two highest doses of concentration of Marshal, the number of gaps were induced. Wo relation has been established between the number of gaps and the increasing treatment time and the concentrations.Also the ratio of spiral unrawel lings was significantly induced by both test substances without any relations to the concentrations and the time. Increasing the ratio of cells that have chromosome contractions were shown evidently, especially in the highest dose (5x:10-5 v/v) of Carbosulfan and Marshal. During the 12 and 24- hour-treatment times both test substances caused chromosome contractions. It was shown that, the ratio of cells which had chromosome contractions for the 12 hours of treatment time with Carbosulfan and Marshal is higher than the treatment for 24 hours. As seen above, it was found out that both Carbosulfan and Marshal, could alter DNA structure, and had an effect on the DNA replications and the mitose divisions. On the other hand, both test substances caused to occur the chromosome contractions like colchicine.