Obez kadınlarda aerobik egzersiz programının fiziksel aktivite düzeyi ve solunum fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of aerobic exercise program on physical activity level and respiratory functions in obese women
  1. Tez No: 653392
  2. Yazar: AYÇA BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL KUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmanın amacı, obez kadınlarda aerobik egzersizin fiziksel aktivite düzeyi ve solunum fonksiyonları üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya katılan 20-50 yaş arası obez kadın olgular randomize edilerek çalışma ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Çalışma grubuna her seansta 10 dakika ısınma egzersizi, 20 dakika aerobik egzersiz, 10 dakika soğuma ve esneklik egzersizleri olmak üzere haftada 3 gün, 8 hafta boyunca fizyoterapist eşliğinde aerobik egzersiz programı uygulandı. Tüm egzersizler solunum egzersizleri ile kombine edilerek yapıldı. Her iki gruba ev egzersiz programı verilerek günlük adım sayılarının kaydı tutulması istendi. Olgular çalışmanın başında ve sonunda, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), Solunum Fonksiyon Testleri (SFT), Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (FADA), Ekstansör Statik Endurans Testi (ESET), Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form-36 (SF-36), Modifiye Borg Skalası (MBS), Vizüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi. Çalışma grubunun egzersiz sonrası FEV1 ve FEV1/FVC, IPAQ, SF-36, FADA sonuçlarında istatiksel olarak anlamlı artış görülürken, FVC sonuçlarında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Çalışma ve kontrol grubu egzersiz programı sonrası karşılaştırıldığında IPAQ, FADA, SF-36, FEV1 ve FEV1/ FVC sonuçlarında istatiksel olarak anlamlı farklılık gözlemlendi. Kontrol grubunun egzersiz sonrasındaki MBS ve VAS değerlerinin çalışma grubuna göre istatiksel olarak daha yüksek olduğu bulundu. Sonuç olarak obez kadınlarda aerobik egzersiz programının solunum parametreleri, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine iyileştirici etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of aerobic exercise on physical activity level and respiratory functions in obese women. Obese women between the ages of 20-50 who participated in the study were randomly divided into two groups as study and control. Aerobic exercise program accompanied by a physiotherapist for 3 days a week, 10 minutes of warm-up exercise, 20 minutes of aerobic exercise, 10 minutes of cooling and flexibility exercises were applied to the study group, and aerobic exercise combined with pulmoner exercise program. Both group were followed by home exercise program and asked to advise on taking steps and record the number of steps. All participiants were evaluated with İnternational Physical Activity Questionnaire (IPAQ), modified borg scale (MBS), visual analog scale (VAS), short form-36 quality of life questionnaire (SF-36), pulmonary function tests, physical activity assesment questionnaire (PAAQ). While a statistically significant increase was observed in the FEV1 and FEV1 / FVC, IPAQ, SF-36, FADA results of the study group after exercise, there was no statistically significant difference in the FVC results. When the study and control groups were compared after the exercise program, a statistically significant difference was observed in the results of IPAQ, FADA, SF-36, FEV1 and FEV1 / FVC. It was found that the MBS and VAS values of the control group after exercise were statistically higher than the study group. In conclusion, aerobic exercise program has an improving effect on respiratory parameters, physical activity level and quality of life in obese women.