Suriyeli mülteci çocukların eğitim durumu ve sosyal uyum örneklemi
Educational status and social adaptation sample of Syrian refugee children
- Tez No: 653393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mülteci, ülkesinde ırk, din, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri gibi nedenlerden ötürü baskıya uğrayan, ülke yönetimine olan güvenini kaybeden, yönetimin kendisine tarafsız davranmayacağından korkarak başka bir ülkeye sığınma başvurusunda bulunan ve geri dönmek istemeyen kişidir. Mülteci aileler çoğunlukla çocuklarının eğitimini ve geleceğini düşündükleri için ülkelerinden kaçtıklarını bildirmektedirler. Bu insanlarla ortak paydada buluşmak ve birlikte umut dolu yarınları kurmaya çaba sarf etmek, ülkemizin geleceğini korumak için çok önem arz etmektedir. Mülteci çocuklar göç öncesi, göç sırası ve göç sonrası dönemleri boyunca birbirinden farklı deneyimler yaşamaktadırlar. Göç dönemleri boyunca deneyimlenen travmatik olaylar ve yeni bir yere yerleşim süreci boyunca yaşanan stres, mülteci çocuklarda problem davranışların ve psikopatolojilerin ortaya çıkma olasılığını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
A refugee is a person who suffers from a dream because of reasons such a race, religion, nationality, affiliation with a certain social group of political thougths, loses confidence in the government of the country, applies for asylum in another dormity, fearing that the administration will not act impartially in turn and does not want return. They report that they have fled their country because they consider the education and future of refugee children. Meeting these people on a common ground and making an effort to hope together is very important to protect the future of your country. Refugee Children have diffrent experiences before, during and after migration. Traumatic events experienced during periods of migration and the process of resettlement in a new place increase the likelihood of the emergence of problem behaviors and psychopathologies in refugee children.