Olimpik eğitim programları ve mülteciler için sosyal uyum ve sosyal sermaye inşası
Olympic education programs and building social cohesion and social capital for refugees
- Tez No: 727518
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Spor, Education and Training, Sociology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Etnik ve dini şiddet, kabile şiddeti veya savaş sebebiyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan mülteciler, göç ettikleri ülkelerde dil, istihdam, dışlanma, sosyal ağ eksikliği ya da çeşitli travmalar sebebiyle topluma uyum sorunları yaşamaktadır. Bilimsel araştırmalar, spor ve olimpik eğitim programlarının sosyal entegrasyonu teşvik etme, sosyal sermaye geliştirme ve barış inşasına katkıda bulunmak adına etkili bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Bu araştırmanın amacı, sportif eğitim içeren olimpik eğitim programlarının, Suriyeli mülteci çocuklarda sosyal sermaye inşası ve sosyal uyumun sağlanmasına yönelik katkısını araştırmaktır. Araştırmada, Gaziantep'te yürütülen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Aktif Çocuklar Spor Okulları Projesi paydaşlarının projeye dair ne ölçüde ortak hedefleri paylaştığı ve programa dair hangi benzer ve farklı görüşlere sahip oldukları, kişisel gözlem ve deneyimleri yoluyla incelenmiştir. Nitel olarak tasarlanan araştırmada, bütüncül tek durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ve programa ait yazılı belgeler yoluyla elde edilmiştir. Araştırma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden aşırı veya aykırı durum örneklemesi tekniği kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırma grubunu, proje ortaklarından birer olmak üzere toplamda 3 temsilci, 6 antrenör, 8 Suriyeli veli ve 8 Türk veli oluşturmaktadır. Görüşmeler, ses kaydı yöntemiyle kayıt altına alınmıştır. Araştırma verileri, nitel verilerin işlenmesi ve yorumlanmasına olanak veren NVivo 12 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tematik analiz yöntemi kullanılmış; analiz tamamlandıktan sonra, her bir paydaş için birer analitik mantık modeli oluşturulmuştur. Görüşme sorularına verilen cevaplar, tematik analiz aşamaları takip edilerek kodlanmış, bu kodlar, analitik mantık modelinde yer alan ilgili temalar altında toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların program hedeflerine yönelik görüşleri bireysel ve sosyal sermaye gelişimi ve sosyal uyuma katkı sağlama olarak iki ana başlıkta toplanmaktadır. Bireysel sermaye gelişimine yönelik katılımcı gözlemleri, çocuklarda özgüven gelişimi, yeni arkadaşlar edinme ve kötü alışkanlıklardan uzak durma durumlarını içermektedir. Katılımcılar, program başlangıcında dil sorunu kaynaklı iletişim yetersizliği yaşandığını ve bu sebeple gruplara ayrılan ve birbirinden uzak duran çocukların zamanla yakınlaşmaya başladığı ve arkadaşlık kurduğunu belirtmiştir. Bu da, sosyal sermaye unsurlarından biri olan sosyal ağlar için temel oluştuğunu göstermektedir. Sosyal uyum boyutundaki bulgular, katılımcıların bölgedeki gruplar arası çatışmaya dikkat çektiğini ve programın farklı grupları bir araya getirerek bu çatışmayı azaltma adına katkı sunabileceğini düşündüklerini göstermektedir. Katılımcılar, programın uzun vadede sosyal uyum ve sosyal sermaye inşası yanında, sporcu yetiştirmeye de katkı sunacağını ifade etmiştir. Sonuç olarak, paydaşların, farklı alt sorun ve müdahalelere değinseler de eğitim programının bireysel ve sosyal sermaye gelişimi yoluyla gruplar arası çatışmayı azaltarak ya da önleyerek sosyal uyuma olumlu katkı sunma amacında birleştiği görülmektedir. Bu amaca ulaşmak adına gerçekleştirilen uygulamaların da istenilen yönde ve olumlu sonuçlar doğurduğu gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, sportif eğitim içeren olimpik eğitim programlarının toplumda sosyal uyum ve sosyal sermaye gelişimine önemli katkılar sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Refugees, who had to leave their country due to ethnic, religious, and tribal violence or war, experience problems such as adaptation to society due to language obstacles, unemployment, social exclusion, lack of social network, or various traumas in the countries they immigrated to. Studies shows that sports and Olympic education programs can be used as an effective tool to promote social integration and contribute to social capital and peacebuilding. The aim of this research is to investigate the contribution of Olympic education programs including sports education to building social capital and social cohesion in Syrian refugee children. The extent to which the stakeholders of the Turkish Olympic Committee Active Children's Sports Schools Project carried out in Gaziantep share common goals about the project and what similar and different views they have about the program were examined through their observations and experiences. A holistic single-case study, which is one of the qualitative research methods, was used. Data were collected using a semistructured interview technique and reports of the program. Interviews were conducted with three representatives from the program partners, six trainers, eight Syrian, and eight Turkish parents who were selected using a purposive sampling method. Data were analyzed using the NVivo 12 program. Tape-recorded interviews were analyzed using a thematic analysis method and an analytical logic model was created for each stakeholder. Data were coded by following the thematic analysis stages. The views of the participants are gathered under two categories as individual and social capital development and contributing to social cohesion. Their observations on individual capital development include the self-confidence development of children, making new friends, and staying away from bad habits. According to Syrian parents, their children prefer martial arts more because they do not feel safe on the street. The trainers also expressed this. The participants stated that at the beginning of the program, there was a lack of communication due to language problems, and for this reason, children who were separated into groups and stayed away from each other started to get closer and made friends over time. This shows that social networks, one of the elements of social capital, have begun to form in the group. The findings related to social cohesion show that the participants pointed out the conflict between groups in the region and thought that the program could contribute to reducing this conflict by bringing different groups of people together. They also stated that the program would contribute to the training of professional athletes as well as social cohesion and social capital building in the long run. In conclusion, although the stakeholders addressed different sub-problems and interventions, the intended goal was common: to contribute to social cohesion by reducing or preventing intergroup conflict through the development of individual and social capital. It has been observed that the practices carried out for this goal have also worked expectedly. Therefore, Olympic education programs that include sportive education might significantly contribute to the development of social cohesion and social capital in society.