Bazı yerel ve ıslah edilmiş makarnalık buğday çeşitlerinde (Triticum durum desf.) tuz ve su stresinin karbohidrat ve proline etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 65341
  2. Yazar: HAFİZE ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA DÜZENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
VI ÖZ Bu çalışmada, tuz (NaCl) ve polietilen glikolun (PEG-8000) ülkemizin farklı bölgelerinde ekimi yapılan onüç makarnalık buğday çeşidinin çimlenme ve fide gelişimi ile ilgili karakterleri araştırılmıştır. Ayrıca tuzun bitkilerdeki toplam şeker ve prolin miktarlarına etkisi incelenmiştir. Tuz ve polietilen glikol uygulaması sonucu tüm çeşitlerde çimlenme ve büyüme ile ilgili karakterlerde konsantrasyona bağlı olarak azalma tespit edilmiştir. Buna ek olarak, konsantrasyon artışıtyla tüm çeşitlerde toplam şeker miktarında düşme ve prolin seviyesinde artış gözlenmiştir. Sonuç olarak, tuz ve su stresi uygulanmış ülkemizin farklı bölgelerine ait onüç makarnalık buğday çeşidi arasından Çakmak-79, Kuncluru-1 149, Diyarbakır- 8 1 ve Sham-I dayanıklı çeşitler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT This research was putforward to determine the responses of the thirteen durum whaets against to salt (NaCl) and polyethylene glycol (PEG-8000). At the result of treated of the salt and water stresses, all the cultivars has obtained a decrease in their characters with germination and growth according to salt and PEG-8000 of different concentrations. In addition, all the cultivars has show a decrease in their total sugar. Proline levels has show an increase. The resistance of durum whaet against to salinization and dry condation which are cultivating in our country has been try to deteminate to give support to the research interesting in improving and breeding. As a result, Çakmak-79, Kunduaı-1149, Diyarbakir-8 1 and Sham-I cultivars has been determinated as resistance cultivars to salt and water stresses within thirteen durum wheats which are cultivating in different regions our country.