Çiftçilerin kredi kullanımlarına etki eden faktörler: Adana ili Karaisalı ilçesi örneği
The factors affecting the credit use of farmers: The case of Karaisali district of Adana
  1. Tez No: 653461
  2. Yazar: BİLAL CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Türkiye'de tarımsal kredi kullanımlarını etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılan bu araştırmanın birincil verileri Adana ili Karaisalı ilçesindeki 100 adet tarımsal işletmeden 2019 yılında anket yoluyla elde edilmiştir. Çalışma kapsamında üreticilerin; sosyal, teknik ve ekonomik özellikleri, tarım faaliyet sonuçları ile kredi kullanımına ilişkin bilgi elde edilmiştir. İşletmelerin ortalama büyüklüğünün 203 dekar olduğu, bunun ancak %39'unun tam hisseli olduğu, bu yapının kredi kullanımını olumsuz yönde etkilediği, çiftçilerin en önemli kredi kaynağının ziraat bankası ve tarım kredi kooperatifi olduğu, %72'ünün kredi kullandığı, kredi ihtiyaçlarının ancak %63'ünü temin edebildikleri ve kredi kullanımının işletmelerin karlılığını arttırdığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçları; ihtiyaç duyulan kredinin karşılanma oranında üretici yaşının, ailedeki birey sayısının ve işletmenin tam hisseli arazi oranının; işletmenin karlılığınında işletmede hayvancılığa yer verilmesinin, kullanılan kredi miktarının ve işletme ölçeğinin; kredi kullanım miktarında ise üreticilerin eğtim düzeyinin, hane halk büyüklüğünün ve traktör sahipliğinin etkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The main data of this study to examine the factors that affect the use of agricultural loans in Turkey in Adana was obtained through a survey of 100 agricultural farms in 2019 in Karaisalı district. As part of the study, the information collected related to social, technical and economic characteristics, the results of agricultural activity and the use of credit. The average area of agricultural holdings is 203 decares, of which only 39% have full shares. This negatively affects the use of credit. The most important sources of credit to farmers are Zıraat Bank and agricultural credit unions. 72% of producers use agricultural credit. However, only these loans meet only 63% of producers' needs. It was noted that the use of credit increases the profitability of agricultural farms. Age, number of family members, and full land ratio influence the rate of satisfaction of producers' credit needs. Factors such as animal husbandry, use of credit, amount of credit received and farm area have been found to affect the profits of producers. The level of education of producers, size of households and ownership of tractors are determined as factors affecting the use of credit by producers.