COVİD-19 pandemisi sürecinde İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan asistan hekimlerin empati düzeylerinin yaşam kalitesi ve tükenmişlik durumu üzerindeki etkisi
The effect of the empathy levels of the resident doctors working at İstanbul Haseki training and research hospital during the COVİD-19 pandemic process on quality of life and burnout status
  1. Tez No: 723601
  2. Yazar: EBRU ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Covid-19 pandemisi sürecinde İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan asistan hekimlerinin empati düzeylerinin belirlenerek, empati kurma düzeylerinin yaşam kaliteleri ve tükenmişlik durumları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızın popülasyonunda randomizasyon yapılmadan, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 325 asistan hekim evreninden %5 hata payı ile %95 güven aralığında örneklem büyüklüğü G*Power 3.1.9.7 programı ile ilgili literatür kullanılarak hesaplandı ve 177 kişi olarak tespit edildi. Çalışmamızın verileri 01.12.2021- 01.01.2022 tarihleri arasında toplandı. Anket katılımcılara, katılımcının tercihine ve pandemi koşullarına bağlı olarak internet üzerinden online anket formu ve yüz yüze anket formu şeklinde uygulandı. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, sayısal değişkenler ortalama, standart sapma, minumum, maksimum, median olarak verildi. Sayısal değişkenler normal dağılım koşulunu sağlanmadığından bağımsız iki grup karşılaştırmaları Mann Whitney U Testi, ikiden çok grup karşılaştırmaları Kruskal Wallis testi ile yapıldı. İkiden çok grupta alt grup analizleri Mann Whitney U testi ile yapılıp Bonferroni düzeltmesi ile yorumlandı. Sayısal değişkenler arası ilişkiler parametrik test koşulu sağlanmadığından Spearman Korelasyon Analizi ile incelendi. Belirleyici faktöreler Linner Regresyon Analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the empathy levels of the resident doctors working at Istanbul Haseki Training and Research Hospital during the Covid-19 pandemic, and to evaluate the effect of their empathy levels on their quality of life and burnout Materials and Methods: The sample size of the population of our study was calculated using the G*Power 3.1.9.7 program in the 95% confidence interval with a 5% margin of error from the population of 325 residents in Haseki Training and Research Hospital, and it was determined as 177 people, without randomization. The data of our study were collected between 01.12.2021 and 01.01.2022. The survey was applied to the participants in the form of an online survey form and a face-to-face survey form, depending on the participant's preference and pandemic conditions. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis. Descriptive statistics; numbers and percentages were given for categorical variables, and numerical variables were given as mean, standard deviation, minimum, maximum, and median. Since the numeric variables did not meet the normal distribution condition, comparisons of two independent groups were made with the Mann Whitney U Test, and comparisons of more than two groups were made with the Kruskal Wallis test. Subgroup analyzes in more than two groups were performed with Mann Whitney U test and interpreted with Bonferroni correction. The relationships between numerical variables were analyzed by Spearman Correlation Analysis, since the parametric test condition was not met. Determining factors were analyzed by Linner Regression Analysis.