Etanole-asetilen ilavesinin buji ateşlemeli bir motorda performans ve emisyona etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect on performance and emission of acetylene addition to ethanol in an SI engine
- Tez No: 653524
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHADDİN ORHAN AKANSU, DR. MEHMET İLHAN İLHAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde çevre kirliliğine sebep olan yeraltı kaynaklarının azalması, nüfus artışına bağlı olarak enerji tüketiminin artması ve küresel ısınma sebebi ile yenilenebilir enerji konusundaki çalışmalar önem kazanmıştır ve bu durum araştırmacıları içten yanmalı motorlar için alternatif yakıtlar aramaya yönlendirmektedir. Bu çalışmada dört silindirli, dört zamanlı ve su soğutmalı içten yanmalı bir motorun performansı ve emisyon değerleri incelenmiştir. Deneyler 1500 d/d sabit devir sayısında 25 Nm ve 50 Nm sabit yük altında %100 etanol, %100 asetilen ve etanol-asetilen karışımları kullanılarak farklı hava fazlalık katsayılarında yapılmıştır. Hem sıvı hem de gaz yakıt enjektörlerinin açık kalma süresi ve ateşleme avansı tasarlanan elektronik kart yardımıyla belirlenmiştir. Deneyler sonucunda her iki yükte de etanole asetilen ilavesinin artmasıyla etanol-asetilen karışımının lambda değer aralığının arttığı, etanol-asetilen karışımları için =1,5 ve daha yüksek hava fazlalık katsayılarında ısıl verimin ve yanmamış hidrokarbon emisyonunun arttığı, özgül yakıt tüketiminin, CO, CO2, ve NOx emisyonlarında azalma olduğu görülmüştür. Ayrıca bu çalışma içten yanmalı motorlarda etanol ile ilgili çok sayıda çalışma olmasına rağmen etanol ve asetileni birlikte incelemesi açısından literatüre yenilik getirecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, studies on renewable energy have gained importance due to the decrease in underground resources that cause environmental pollution, increase in energy consumption due to population increase and global warming, and this situation leads researchers to seek alternative fuels for internal combustion engines. In this study, the performance and emission values of a four-cylinder, four-stroke and water-cooled internal combustion engine were investigated. Experiments were performed at 1500 rpm constant speed, 25 Nm and 50 Nm constant load using 100% ethanol, 100% acetylene and ethanol-acetylene mixture with different air excess coefficients. The open time and ignition advance of both liquid and gas fuel injectors could be changed with the help of the designed electronic card. As a result of the experiments, the lambda value range of the ethanol-acetylene mixture increased with the increase of acetylene to ethanol at both loads, and the thermal efficiency and unburned hydrocarbon emission increased for ethanol-acetylene mixtures at = 1.5 and higher air excess coefficients, ıt has been observed that the specific fuel consumption decreases in CO, CO2 and NOX emissions. Although there are many studies on ethanol in internal combustion engines, this study will bring innovation to the literature in terms of examining ethanol and acetylene together.