Tırnak batması olan hastalarda ayak deformitelerinin değerlendirilmesi
Assessment of foot deformities in ingrown nail patients
  1. Tez No: 653542
  2. Yazar: NİHAL SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN SAYLAM KURTİPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tırnak batması; tırnak plağının yan kenarlarının tırnak kıvrımındaki periungual yumuşak dokuyu delmesi sonucu inflamasyon oluşumuyla karakterize şiddetli ağrıya neden olabilen bir durumdur. Tırnak batmasının olası nedenleri arasında yanlış şekilde kesilmiş tırnaklar, anormal tırnak şekli, doğuştan veya kazanılmış tırnak bozuklukları, tırnak enfeksiyonları, sıkı ayakkabılar giyilmesi gibi dış basıncı artıran faktörler, genetik yatkınlık, travma, subungual tümörler, aşırı terleme ve ilaçlar yer alır. Son yıllarda yapılan güncel çalışmalarda, ayak yapısındaki anatomik bozukluklarının tırnak batması gelişimindeki rolü üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmanın amacı; tırnak batması olan hastaların iki yönlü ayak grafileri üzerinde halluks valgusla ilişkili halluks valgus açısı, interfalengeal ve intermetatarsal açılarını, pes planusla ilişkili de kalkaneus zemin açısı, talus zemin açısı ve talometatarsal açılarını ölçerek ayak deformitelerinin varlığının objektif radyolojik parametrelerle değerlendirilmesini sağlamaktır. Çalışmaya klinik olarak tırnak batması tanısı alan ve batma şiddeti Mozena sınıflandırma sistemi ile belirlenen 64 hasta ile tırnak batması öyküsü olmayan ve başka endikasyonlarla çekilmiş ayak grafilerinde patoloji saptanmayan 71 kontrol hastası dahil edildi. Hem hasta hem kontrol grubundaki bireylerin yaş, cinsiyet, meslek, eşlik eden komorbiditelerini varlığı, boy, kilo, vücut kitle indekslerini içeren demografik verileri ve ayak grafilerinde pes planus ve halluks valgus için ölçülen açı değerleri kaydedildi. Açı ölçümleri, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Bölümü Pacs Sistemi üzerinde uzman bir radyolog tarafından dijital bir bilgisayar işaretleyici sistem kullanılarak, bireylerin hangi gruba dahil olduğu bilinmeden yapıldı. Ön-arka ayak grafisinde halluks valgus için halluks valgus açısı, interfalengeal ve intermetatarsal açıları; lateral ayak grafisinde ise pes planus için kalkaneus zemin açısı, talus zemin açısı ve talometatarsal açıları ölçüldü. Her iki grup arasında yaş, cinsiyet, meslek, eşlik eden sistemik komorbiditeler, boy, kilo, vücut kitle indeksleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Hasta grubunda halluks valgusla ilgili yapılan radyografik ölçümlerde halluks valgus açısı, interfalengeal ve intermetatarsal açı değerlerinde ve pes planusla ilgili yapılan radyografik ölçümlerde kalkaneus zemin açısı, talus zemin açısı ve talometatarsal açı değerlerinde kontrol grubuna göre anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Pes planus varlığının tespiti için ölçülen talometatarsal açı ile evre arasında pozitif yönde orta kuvvette bir ilişki bulunmuştur (rho=0,326; p=0,04), diğer açılarla tırnak batması evresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Sonuçta,çalışmamızda tırnak batması gelişimiyle ayak deformitelerinden halluks valgus ve pes planusla ilgili ölçülen açı değerleri arasında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Konunun daha iyi aydınlatılabilmesi açısından çok sayıda olgu içeren prospektif kontrollü çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ingrown nail is a condition caused by the piercing of the periungual soft tissues on nail folds by the sides of nail plaque, causing inflammation and severe pain. The main causes for ingrown nail are improper nail cutting, nail shape anomalies, congenital or acquired nail deformities, nail infections, factors increasing external pressure such as wearing shoes that are too tight, genetic predisposition, trauma, subungual tumors, hyperhidrosis and certain medications. Current studies researched the effect of anatomical anomalies of the foot over ingrown nail formation. The main objective of this study is to assess the double - sided x-rays of the foot in ingrown nail patients and calculate hallux valgus, interphalangeal and intermetatarsal angles, which are related with hallux valgus, and calcaneus base, talus base and talometatarsal angles, which are related with pes planus, in the foot and reviewing those deformities using objective radiological parameters. The study included 64 patients diagnosed with clinical ingrown nail and ingrown severity measured using Mozena classification system and 71 patients as controls without any ingrown nail history and with foot x-rays without any pathologies. In both groups, demographic variables such as age, gender, occupation, present comorbities, height, weight, body mass index (BMI) as well as angle measurements for hallux vagus and pes planus in foot x-rays were recorded. Angle measurements were done using data from PACS system using a digital marking system by an experienced radiologist from Selçuk University Faculty of Medicine Radiology Department, who was blind to the patient choice. For hallux valgus, hallux valgus angle, interphalangeal and intermetatarsal angles were measured on axial x-rays whereas calcaneus base angle, talus base angle and talometatarsal angles were measured on lateral foot x-rays for pes planus assessment. No significant difference between the groups were detected in terms of age, gender, occupation, present comorbidities, height, weight and body mass index (p>0.05). In patient group, no significant difference was found in terms of hallux valgus radiological measurements of hallux valgus angle, interphalangeal and intermetatarsal angle values as well as pes planus radiological measurements of calcaneus base angle, talus base angle and talometatarsal angle values, when compared to controls (p>0.05). There was a moderate strength positive relationship between ingrown nail stage and measured talometatarsal angle for pes planus diagnosis (rho=0,326; p=0,04), yet there are no significant correlations between ingrown nail stage and other angles. In conclusion, we did not find a significant difference between patient and control groups in terms of measured angle values for the assessment of hallux valgus and pes planus foot deformities with ingrown nail formation. Larger controlled studies with more cases are required for further investigation of this subject.