Bulut bilişim uygulamalarının muhasebe alanında kullanımı ve farkındalığı
Use and awareness of cloud computer applications in accounting
  1. Tez No: 653543
  2. Yazar: DİLEK ÖZCANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bilişim teknolojilerindeki hızlı gelişme, teknolojik aletlerin kullanımını arttırıp, bilgiye internet ortamında kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmaya olanak sağladığı gibi verilerin, veri saklama alanlarında korunması da önemli olmuştur. Verilerin sanal saklama alanlarında tutulup, gerekli görüldüğünde bu alandan alınarak işlenmesi ile bilişimde devrim niteliğinde bir oluşumun kapısı aralanmıştır. Bulut Bilişim, bu kadar önemli olduğu halde hem kullanımı hem de bulut bilişim tabanlı muhasebe, muhasebe mesleğini icra eden meslek mensupları için yeni bir konudur. Bulut Bilişimin, muhasebe meslek mensupları tarafından bilinirliliğini ölçmek ve kullanan işletmeler için Bulut Bilişim tabanlı muhasebe hakkında bir ön görü oluşturmak amacıyla yapılan bu çalışma için durum tespitine yönelik bir araştırma uygulanmıştır. Çalışma sonucundaki bulgular, Bulut Bilişim ile ilgili genç ve orta yaş grubundaki meslek mensuplarının farkındalık düzeyinin daha fazla olduğunu göstermektedir. Ayrıca Bulut bilişimi teknolojilerinin kullanılmasında, bu teknolojilerin“dağıtım hızı”ve“denetim ve kanıt toplama”konusundaki faydaları, en etkili sebepler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement in Information Technologies has increased the use of technological devices and enabled easy and fast access to the information in internet environment, and it has become important to protect data in data storage areas. The door to a revolutionary formation in Informatics has been opened by keeping data in virtual storage areas and processing them from this area when necessary. Although Cloud Computing has been so important, both its use and cloud computing-based accounting is a new topic for professionals who practice the accounting profession. A due diligence research has been conducted for this study, carried out to measure the awareness of Cloud Computing by accounting professionals and to create a foresight about accounting based on Cloud Computing for organizations using it. The outcomes of the study show that the awareness level of young and middle-aged professionals about Cloud Computing is higher. Besides, it has been figured out that the benefits of these technologies in 'distribution speed' and 'collection of audit and evidence' are the most effective reasons to use Cloud Computing Technologies.