21. yüzyıl Türkiye Cumhuriyeti kamu politikalarının uygulanmasında istihbaratın önemi
The importance of intelligence in implementation of public policies in Turkey in the 21st century
  1. Tez No: 653578
  2. Yazar: BORA ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Devlet yöneticilerinin kamu politikalarını uygulamasında istihbarat aracı büyük öneme sahiptir. Tarih içerisinde bu önem giderek artmıştır. Bu yüzden istihbaratın gelişimi sürekli devam etmiş ve kamu politikalarını oluşturma ve uygulamada sorumlu olan kişilerin, istihbarata verdikleri önem artmıştır. Her devletin ve milletin istihbarat yapısı aynı şekilde gelişmemiş ve farklı istihbarat anlayışları ortaya çıkmıştır. Türkler de birçok millette olduğu gibi kendi istihbarat yöntemlerini geliştirmiş ve başka devletlerin istihbarat çalışmalarından da etkilenmiştir. Kamu politikalarının uygulanmasında istihbaratı aktif olarak kullanan Türkler, modern istihbarat teşkilatı uygulamasını ilk olarak Osmanlı Devleti'nin son yıllarında gerçekleştirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu sonrasında ise modern istihbarat çalışmaları çeşitli reformlarla devam etmiştir. 21. yüzyıldaki Türkiye'nin istihbarat yapılanması, kamu politikaları anlamında karşılaşılan iç ve dış sorunlarla beraber gelişimini sürdürmekte ve Türkiye için önemli bir güç olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'deki kamu yönetimi, siyaset ve istihbarat ilişkisinin tarihsel süreç içerisindeki gelişimi incelenerek; 21. yüzyıldaki kamu politikalarının uygulanmasında istihbaratın olumlu ve olumsuz anlamda etkili olduğu sonucu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The intelligence tool is of great importance in the implementation of public policies of State governors. This importance has gradually advanced in history. Therefore, the development of intelligence has continued and the importance given to intelligence has increased by the people responsible for creating and implementing public policies. The intelligence structure of each state and nation has not developed in the same way, and different intelligence understandings have emerged. Like many nations, the Turks developed their own methods of intelligence and have been influenced by the intelligence work of other states. The Turks, who actively used intelligence in the implementation of public policy, first implemented modern intelligence in the last years of the Ottoman Empire. After the establishment of the Republic of Turkey, modern intelligence work continued with various reforms. The intelligence structuring of Turkey in the Twenty-First Century continues to develop along with the internal and external problems encountered in terms of public policies and remains important force for Turkey. In this study, public administration in Turkey the relationship of the historical development of the intelligence and the politics by examining twenty-first century in the implementation of public policies in positive and negative sense of intelligence was effective in revealed.